please show all work and write neatly. when solving the 50ml and 100ml please explain how to find the ph.
(a) Before HNO3 added
H2NNH2 is a weak base :
H2NNH2 + H2O <----> H2NNH3+ + OH-
initial concentration
0.1
at equilibrium
0.1-x . . . . . . . .. . . .. . . . . . . x . . . .. .. .x
3.0 x 10-6 = x2 / 0.1-x
x = [OH-] = 0.000548 M
pOH = - log 0.000548 = 3.26
pH = 14 - pOH
pH = 10.74
(b) At equivalence point
pH = pKa = 14 - pkb = 14 - 5.52 = 8.48
(c) 20.0 mL
Moles HNO3 = 0.200 x 20 /1000 = 0.004
Moles H2NNH2 = 0.1 x 100 /1000 = 0.01
H+ + H2NNH2 >> H2NNH3+
0.01 mole H2NNH2 + 0.004 mole H+ >> 0.006 mole H2NNH2 in
excess + 0.004 mole H2NNH3+
Total volume = 120 mL = 0.120 L
[H2NNH2 ] = 0.006 / 0.120 = 0.05 M
[H2NNH3+] = 0.004 / 0.120 = 0.03 M
3.0 x 10^-6 ( 0.05 / 0.03 ) = [OH-] = 5 x 10^-6 M
pOH = 5.3
pH = 14-pH = 14-5.3
pH = 8.70
(d) 25.0 mL
Moles H2NNH2 = 0.1 x 100 /1000 = 0.01
Moles HNO3 = 0.2 x 25 /1000 = 0.005
0.01 - 0.005 = 0.005 mole H2NNH2 in excess
Mole H2NNH3+ = 0.005
Total volume = 125 mL = 0.125 L
[H2NNH2] = 0.005 / 0.125 = 0.04 M
[ H2NNH3+ ] =0.005 / 0.125 = 0.04 M
[OH-] = 3.0 x 10^-6 ( 0.04 / 0.04 ) = 3 x 10^-6 M
pOH = 5.52
pH = 8.47
(e) 40
mL
Moles H2NNH2 = 0.1*100/1000=0.01
Moles HNO3 = 0.2 x 40 /1000 = 0.008
0.01 - 0.008 = 0.002 mole H2NNH2 excess
mole H2NNH3+ = 0.008
Total volume = 0.140 L
[ H2NNH2] = 0.01428 M
[ H2NNH3+] = 0.05714 M
[OH-] = 3.0 x 10^-6 ( 0.01428 / 0.05714 ) = 0.74 x 10^-6 M
pOH = 6.13
pH = 7.87
please show all work and write neatly. when solving the 50ml and 100ml please explain how...
Consider the titration of 100.0 mL of 0.100 M /hydrazine () by 0.200 M . Assume that hydrazine is monoprotic. Determine the following: a. pH before any HNO3 is added b. volume of acid to reach the equivalence point c. pH when 20.0 mL of HNO3 has been added d. pH when 25.0 mL of HNO3 has been added e. pH when 40.0 mL of HNO3 has been added f. pH when 50.0 mL of HNO3 has been added g....
Question 5 of 16 Submit Determine the pH at the point in the titration of 40.0 mL of 0.200 M H2NNH2 with 0.100 M HNO, after 100.0 mL of the strong acid has been added. The value of Kb for H2NNH, is 3.0 x 10-6. 1 2 > Use the table below to determine the moles of reactant and product ater the reaction of the acid and base. H2NNH2(aq)+ H+ (aq) +2NNH3(aq) Before (mol) Change (mol) After (mol) RESET -...
0.150Macete and an d0250 Ms dim what is the pH ofa bufer hata on (İb) what is the pH ofthebe n pa tlaatoosoom les ofHa is addo (le) What is the pH of the buffer in part 1a after $0.0 mL of 0.100 M KOH is added to 500. mL of the buffer? (Id) What is the pli of 500. mL of water after 50.0 mL of 0.100 M KOH is added to it? (2a) What is the pH of...
Please be sure to answer all parts and write neatly! Explain too please 12. (20 pt) Shown here is the titration of 50.0 mL of 0.150 M HCIO with 0.120 M NaOH. Use this plot to answer the following questions Titration of HCI O with NaOH a. What is the pH at the equivalence point of the titration? 12 4t 10 b. What is the pK, of HCIO? c. Which species exist in considerable amounts at point B in the...
Please help me out! Especially part 4! Thank you! Consider the titration of 100.0 mL of 0.100 M HCN by 0.100 M KOH at 25°C. Ka for HCN = 6.2×10-10. Part 1 Calculate the pH after 0.0 mL of KOH has been added. pH = Part 2 Calculate the pH after 50.0 mL of KOH has been added. pH = Part 3 Calculate the pH after 75.0 mL of KOH has been added. pH = Part 4 Calculate the pH...
Please show as much work as possible but also write neatly :) Thank you so much for your help! 3.3 x 10-1 M 15.0 mL of 0.50 M HCl is added to a 100.0 ml sample of 0.377 M HNO 2(Ko for HNO 2 - 4.0 x 104). What is the equilibrium concentration of NO 2-ions? 1.3 x 10-4 M 4.5 x 10-2M 2.0 x 10-3M none of these
thank you In the lecture we used titration of sodium carbonate with hydrochloric acid as an example to explain how to titrate a weak base with a strong acid. Suppose that you are using HNO3 to titrate Na3PO4, describe how to calculate pH at following different titration stages: (a) before titration (b) at 19 equivalence point (c) at 3rd equivalence point (d) between 2nd and 3rd equivalence points (e) after 3rd equivalence point Calculation is not required, simply write the...
Show All Your Work NEATLY!! With EXPLAINATIONS! CARE MORE ABOUT YOUR WORK THAN THE ANSWERS! Answers are 12.61, 2.16, and 3.91 respectively! 5. Calculate the pH of 250. mL of a 0.0205 M barium hydroxide solution at 25°C. 6. What mass of NaOH should be added to 745 mL of water at 25°C to produce a solution with pH = 9.86? 7. 100.0 mL of a strong acid solution has pH = 3.665. What is the pH of the solution...
These are all part of the same problem. please show steps for each question and explain. QUESTION 1 · 1 POINT *This is a part of the 6 part titration practice problem. The titration set up is as follows: 35.0 mL of 0.125 M HCN is titrated with 0.200 M KOH. The pka of HCN is 9.21. What is the pH once half of the equivalence volume has been added? Select the correct answer below: 11.34 9.21 O 7.00 10.22...
56,57,58,59,60,61,62 56) For the reaction 3H2(g) + N2(g)s-2NH(g), determine the equilibrium constant at 600°C if at this temperature, the equilibrium concentrations are: [N2 453 M; H:-2.49 M and [NHs] 7.62 M 57) When a sample of aqueous hydrochloric acid was neutralized with aqueous sodium hydroxide in a calorimeter, the temperature of 100.0 g of water surrounding the reaction increased from 25.0°C to 31.50. If the specific heat of water is 1.00 calV(g.°C), calculate the quantity of energy in calories involved...