a. Earnings before interest depreciation and taxes ( EBIDT ) = Sales - Costs - Other expenses = $242,000 - $153,000 - $7,900 = $81,100
Operating cash flow = EBIDT - Taxes = $81,100 - $17,255 = $63,845
b. Cash flow to creditors = Interest expenses paid - Net new borrowings = $14,100 - ( - $4,100 ) = $18,200
c. Cash flow to stockholders = Dividend paid - Net new equity raised = $11,000 - $5,600 = $5,400
d. Cash flow from assets = Cash flow to creditors + Cash flow to stockholders = $18,200 + $5,400 = $23,600
Net capital spending = Depreciation + Increase in fixed assets = $17,700 + $22,000 = $39,700
Cash flow from assets = Operating cash flow - Change in Net Working Capital ( NWC ) - Net capital spending
$23,600 = $63,845 - Change in NWC - $39,700
Change in NWC = $545
Thus , Addition to NWC is $545
Check my work 6 Square Hammer Corp. shows the following information on its 2018 income statement:...
Square Hammer Corp. shows the following information on its 2018 income statement: Sales = $394,000: Costs = $300,000; Other expenses = $7,900: Depreciation expense = $19,500; Interest expense = $13,400, Taxes = $18,620; Dividends = $10.500. In addition, you're told that the firm issued $4,900 in new equity during 2018 and redeemed $3,400 in outstanding long-term debt. a. What is the 2018 operating cash flow? (Do not round intermediate calculations.) b. What is the 2018 cash flow to creditors? (Do...
Square Hammer Corp. shows the following information on its 2018 income statement: Sales = $227,000; Costs = $129,000; Other expenses = $7,900; Depreciation expense $14,200: Interest expense = $13,700; Taxes = $21,770; Dividends = $10,500. In addition, you're told that the firm issued $5,200 in new equity during 2018 and redeemed $3,700 in outstanding long-term debt. a. What is the 2018 operating cash flow? (Do not round intermediate calculations.) b. What is the 2018 cash flow to creditors? (Do not...
Square Hammer Corp. shows the following information on its 2018 income statement Sales-$244,000; Costs = $160,000; Other expenses-$7,900; Depreciation expense- $14,900; Interest expense = $14,500. Taxes-$16,345; Dividends-$11,500. In addition, you're told that the firm issued $6,000 in new equity during 2018 and redeemed $4,500 in outstanding long-term debt. a. What is the 2018 operating cash flow? (Do not round intermediate calculations.) b. What is the 2018 cash flow to creditors? (Do not round intermediate calculations.) c. What is the 2018...
Problem 2-14 Calculating Total Cash Flows [LO4] Volbeat Corp. shows the following information on its 2015 income statement: sales $242,000; costs $153,000; other expenses $7,900, depreciation expense $17,700; interest expense $14,100, taxes $17,255, dividends $11,000. In addition, you're told that the firm issued $5,600 in new equity during 2015 and redeemed $4,100 in outstanding long-term debt. a. What is the 2015 operating cash flow? (Do not round intermediate calculations.) Operating cash flow b. What is the 2015 cash flow to...
please show work for last question, addition to NWC nework set Square Hammer Corp. shows the following information on its 2018 income statement Sales = $251,000: Costs $156,000: Other expenses = $7900: Depreciation expense $18,400: Interest expense = $14.400; Taxes S19.005. Dividends S11.500. In addition, you're told that the firm issued $5,900 in new equity during 2018 and redeemed $4,400 in outstanding long-term debt a. What is the 2018 operating cash flow? (Do not round intermediate calculations.) b. What is...
Ulǐ https://newconnect.mheducation.com/flow tml 2 Assignment Square Hammer Corp. shows the following information on its 2018 income statement Sales $227,000; costs $129,000; Other expenses $7,900; Depreciation expense $14,200: Interest expense $13,700; Taxes $21,770; Dividends $10,500. In addition, you're told that the firm issued $5,200 in new equity during 2018 and redeemed $3,700 in outstanding long-term debt a. What is the 2018 operating cash flow? (Do not round intermediate calculations.) b. What is the 2018 cash flow to creditors? (Do not round...
Teeswater Corp. shows the following information on its 2018 statement of comprehensive income: sales = $235,000; costs = $141,000; other expenses = $7,900; depreciation expense = $17,300; interest expense = $12,900; taxes = $19,565; dividends = $12,300. In addition, you're told that the firm issued $6,100 in new equity during 2018 and redeemed $4,500 in outstanding long-term debt. a. What is the 2018 operating cash flow? (Omit $ sign in your response.) Operating cash flow b. What is the 2018...
Teeswater Corp. shows the following information on its 2018 statement of comprehensive income: sales = $251,000; costs = $152,000; other expenses = $9,000; depreciation expense = $18,400; interest expense = $14,000; taxes = $18,410; dividends = $13,400. In addition, you're told that the firm issued $6,400 in new equity during 2018 and redeemed $5,600 in outstanding long-term debt. a. What is the 2018 operating cash flow? (Omit $ sign in your response.) Operating cash flow $ b. What is the...
Weiland Co. shows the following information on its 2016 income statement: sales = $155,500; costs = $81,400; other expenses = $4,700; depreciation expense = $10,400; interest expense = $7,900; taxes = $17,885; dividends = $7,450. In addition, you're told that the firm issued $3,100 in new equity during 2016 and redeemed $4,900 in outstanding long-term debt. a. What is the 2016 operating cash flow? (Do not round intermediate calculations and round your answer to the nearest whole number, e.g.,...
Weiland Co. shows the following information on its 2016 income statement: sales = $160,000; costs = $80,500; other expenses = $3,800; depreciation expense = $9,500; interest expense = $7,000; taxes = $20,720; dividends = $7,900. In addition, you're told that the firm issued $4,000 in new equity during 2016 and redeemed $6,700 in outstanding long-term debt. a. What is the 2016 operating cash flow? (Do not round intermediate calculations and round your answer to the nearest whole number, e.g.,...