1-
A buffer is a solution where both a weak acid (here acetic acid) and the salt of its conjugate base (here sodium acetate) is present. Now pH of a buffer is calculated by Henderson Hasselbalch equation
pH = pKa + log [salt]/[acid]
Where pKa = -log Ka and Ka is the dissociation constant of acid at equilibrium.
Now given the total concentration of buffer = [salt] + [acid] = 0.20 M
Total volume of the buffer = 102 ml
pH of the buffer = 4.85
pKa = -log Ka = -log (1.4 * 10-5) = 5 - log (1.4) = 5 - 0.146 = 4.854
Now lets consider [salt] = xM
Then [acid] = 0.20 M - xM
Now putting these values in the equation-
pH = pKa + log [salt]/[acid]
4.85 = 4.854 + log [xM]/[0.20 M - xM]
log [xM]/[0.20 M - xM] = 4.85 - 4.854 = -0.004
[xM]/[0.20 M - xM] = 10-0.004 = 0.99
[xM] = 0.99 * [0.20 M - xM]
x = 0.198 - 0.99x
x + 0.99x = 0.198
1.99 x = 0.198
x = 0.198 / 1.99
x = 0.099 M
Thus [salt] = xM = 0.099 M
[acid] = 0.20 M - xM = 0.20 M - 0.099 M = 0.101 M
c-
Now the total volume of solution (V2)= 102 mL
Final concentration of acetic acid (M2) = 0.101 M
Initial concentration of acetic acid (M1) = 17.6 M
Thus initial volume of acetic acid taken = V1 = M2V2/M1
= 0.101 M * 102 mL / 17.6 M
= 0.585 mL
d-
Similarly concentration of sodium acetate = 0.099 M
Volume of total solution = 102 mL
Thus moles of sodium acetate taken = concentration * volume
= 0.099 M * 102 mL
= 0.099 mol/1000 ml * 102 mL
= 0.01 mols
Again given molar mass of sodium acetate = 82.03 g/mol
Thus mass of sodium acetate taken = moles * molar mass
= 0.01 mols * 82.03 g/mol
= 0.8203 g
please explain steps 1. Calculate the volume of glacial acetic acid (17.6 M) and mass of...
Pre-Lab Calculating pH and Buffer Capacity (You must show work for credit) Name: 1. Calculate the volume of glacial acetic acid (17.6 M) and mass of sodium acetate (mm 82.03) required to make 102 ml of 0.20 M buffer at pH 4.85. The Ka of acetic acid is 1.4 x10. (this question is challenging, use the background section and your book for help). 2. Consult the table of Ka values in the back of your textbook and suggest acid/conjugate base...
Glacial Acetic Acid is a minimum of 96% acetic acid by mass. Calculate the molarity of a 98.72 (m/m) % acetic acid solution given that the solution density is 1.05 g/mL.
You will be using a mixture of 5:1:4 volume ratio of butanol, glacial acetic acid (pure acetic acid), and water in this lab. Assume that butanol is the same as water in terms of a pH calculation. The density of acetic acid is 1.05 g/ml. The molecular weight of acetic acid is 60.05 g/mol. The Ka of acetic acid HAc is 1.8*10^-5. You can make the assumption that [H+] = [Ac-] << [HAc] here. What is the pH of this...
A buffer solution is 0.78 M in acetic acid and 0.22 M in sodium acetate. Calculate the solution pH after adding 0.80 g of solid NaOH to 100.0 mL of the buffer solution. Ka of acetic acid is 1.8 10−5 . Assume negligible volume change.
QUESTION 9 The pH of 0.50 M acetic acid is 2.52. Calculate the change in pH when 0.91 g of CH3COONa (FW - 82.03 g/mol) is added to 11.1 mL of 0.50 M acetic acid. CH3COOH. Ignore any changes in volume. The Ka value for CH3COOH is 1.8 x 10-5
* 2. Calculate the pH of a buffer solution that is 0.050 M in benzoic acid (HC,H,O,) and 0.150 M in sodium benzoate (NaC,H,O,). For benzoic acid, K = 6.5 X10. Use the Henderson-Hasselbalch approach. (6 points) Equation: HC,H,02(aq) + H20(1) = H,0*(aq) + C,H,O, (aq) Hint: pH = pKa + log base] (acid]
Please Help a) Calculate the pH of a solution initially 0.1 M in acetic acid and 0.02 M in sodium acetate. The pKa for acetic acid is 4.76. B) calculate the pH of the buffer if you add 10 ml of 0.1 M HCL to 100ml of the buffer in part a.
. What mass A chemistry graduate student is given 125. mL of a 1.30 M benzoic acid (HCH,CO2) solution. Benzoic acid is a weak acid with Ka=6.3 10 of NaC H,CO2 should the student dissolve in the HCGH,CO2 solution to turn it into a buffer with pH = 4.61? You may assume that the volume of the solution doesn't change when the NaC,H,CO, is dissolved in it. Be sure your answer has a unit symbol, and round it to 2...
. What mass A chemistry graduate student is given 125. mL of a 1.30 M benzoic acid (HCH,CO2) solution. Benzoic acid is a weak acid with Ka=6.3 10 of NaC H,CO2 should the student dissolve in the HCGH,CO2 solution to turn it into a buffer with pH = 4.61? You may assume that the volume of the solution doesn't change when the NaC,H,CO, is dissolved in it. Be sure your answer has a unit symbol, and round it to 2...
I need help with #4. "show by calculation why acetic acid (Ka = 1.8 X 10^-5), when combined with NaC2H3O3 as a buffer, will not produce a pH o 9.00" 1. What is the pH of a 1.0L buffer that is 0.10 M in Naz HPO4 and 0.15 M in NaH2PO4? Write the equilibrium reaction equation and corresponding Ka expression for the buffer. K for H2PO4 is 6.2 X 108 2. A 10.00 mL sample of 0.300 M NH3 is...