3]
Retention ratio
Retention ratio = (EPS - DPS) / EPS
AT&T = (2.23 - 2.04) / 2.23 = 8.52%
Verizon = (3.89 - 2.46) / 3.89 = 36.76%
The retention ratio of Verizon is much higher than AT&T.
Dividend yield
Dividend yield = DPS / stock price
AT&T = 2.04 / 39.50 = 5.16%
Verizon = 2.46 / 59.51 = 4.13%
ROE = NPM * TAT * EM
NPM = net income / revenue
TAT = revenue / total assets = revenue / total assets
total assets = net income / return on assets
EM = total assets / equity = total assets / (total assets - total debt)
AT&T
NPM = $16.4 billion / $182 billion = 9.01%
total assets = $16.4 billion / 3.23% = $507.74 billion
TAT = $182 billion / $507.74 billion = 0.36 times
EM = $507.74 billion / ($507.74 billion - $197 billion) = 1.63
ROE = 9.01% * 0.36 * 1.63 = 5.29%
Verizon
NPM = $16.1 billion / $132 billion = 12.20%
total assets = $16.1 billion / 7.21% = $223.30 billion
TAT = $132 billion / $223.30 billion = 0.59 times
EM = $223.30 billion / ($223.30 billion - $132 billion) = 2.45
ROE = 12.20% * 0.59 * 2.45 = 17.64%
Verizon has a much higher ROE due to is higher NPM, higher TAT and higher EM.
3. Use the following financial information to answer the questions that follow: 20 points Verizon AT&T...
3. Use the following financial information to answer the questions that follow: 20 points AT&T Verizon $16.1 Billion Net Income Return on Assets $16.4 Billion 3.23% 7.21% $182 Billion $132 Billion Revenue Total Debt Stock Price Dividends per share EPS $197 Billion $132 Billion $59.51 $39.50 $2.04 $2.46 $3.89 $2.23 Compare AT&T's and Verizon's retention ratio and dividend yield. Discuss what factors contributed to each firm's ROE using the Dupont analysis. (NPM, TAT, EM)
4. Determine the expected price of Verizon's stock next year using the dividend discount model and the internal growth rate. 10 points 5. A couple buys a $200,000 home with 10% down and a 30 year loan with a monthly payment of $808.28. Calculate the annual rate. 5 points After one year they increase their monthly payment by $100, how much do they owe on the loan one year later (24 months from when the loan was originally made)? 10...