Answer:-
AT&T
Dividend yield = dividend per share / market price per
share
= $ 2.04 / $ 39.50
= 0.05165
= 5.165 %
Retention ratio = 1- Dividend payout ratio
Dividend payout ratio = Dividend / net income
= $ 2.04 / $ 16.4
= 0.1244 = 12.44 %
Retention ratio = 1 - 0.1244 = 0.8756 = 87.56 %
Verizon
Dividend yield = dividend per share / market price per
share
= $ 2.46 / $ 59.51
= 0.04134
= 4.134 %
Retention ratio = 1- Dividend payout ratio
Dividend payout ratio = Dividend / net income
= $ 2.46 / $ 16.1
= 0.1528 = 15.28 %
Retention ratio = 1 - 0.1528 = 0.8472 = 84.72 %
AT&T
Dupont Analysis
ROA = Net income / Sales x Sales / Assets = 3.23 % = $ 16.4 / $ 182 x Sales / Assets
Sales / Assets = .0323 x $ 182 / $ 16.4 = 0.3585
$ 182 / Assets = 0.3585
Assets = $ 182 / 0.3585 = $ 507.67
Assets = Equity + Debt
$ 507.67 = Equity + $ 197
Equity = $ 507.67 - $ 197 = $ 310.67
ROE = Net income / Sales x Sales / Assets x Assets / Equity = Net profit margin x Asset turnover x Equity multiplier
ROE = $ 16.4 / $ 182 x $ 182 / $ 507.67 x $ 507.67 / $
310.67
ROE = 0.09 x 0.359 x 1.634 = 0.05279 = 5.279 %
The net profit margin was low at 9% , the asset turnover ratio is
0.359 whereas the equity multiplier was high at 1.634
Verizon
Dupont Analysis
ROA = Net income / Sales x Sales / Assets = 7.21 % = $ 16.1 / $
132 x Sales / Assets
Sales / Assets = 0.0721 x $ 132 / $ 16.1 = 0.591
$ 132 / Assets = 0.591
Assets = $ 132 / 0.591 = $ 223.35
Assets = Equity + Debt
$ 223.35 = Equity + $ 132
Equity = $ 223.35 - $ 132 = $ 91.35
ROE = Net income / Sales x Sales / Assets x Assets / Equity = Net profit margin x Asset turnover x Equity multiplier
ROE = $ 16.1 / $ 132 x $ 132 / $ 223.35 x $ 223.35 / $
91.35
ROE = 0.122 x 0.591 x 2.445 = 0.1763 = 17.63 %
The net profit margin was at 12.2 % , the asset turnover ratio is 0.591 and the equity multiplier stood at 2.445
3. Use the following financial information to answer the questions that follow: 20 points AT&T Verizon...
3. Use the following financial information to answer the questions that follow: 20 points Verizon AT&T $16.1 Billion $16.4 Billion Net Income 3.23% 7.21% Return on Assets $182 Billion $132 Billion Revenue Total Debt $197 Billion $132 Billion $59.51 $39.50 Stock Price Dividends per share EPS $2.46 $2.04 $2.23 $3.89 Compare AT&T's and Verizon's retention ratio and dividend yield. Discuss what factors contributed to each firm's ROE using the Dupont analysis. (NPM, TAT, EM) 4. Determine the expected price of...
4. Determine the expected price of Verizon's stock next year using the dividend discount model and the internal growth rate. 10 points 5. A couple buys a $200,000 home with 10% down and a 30 year loan with a monthly payment of $808.28. Calculate the annual rate. 5 points After one year they increase their monthly payment by $100, how much do they owe on the loan one year later (24 months from when the loan was originally made)? 10...