There is a 40 hours week and hourly wage of $16.so weekly labor cost per worker = 40 x $16 = $640
Material cost = $9 per pound
Calculation of Multifactor productivity
Week 1:
Output = 26000 units
Labor cost = weekly labor cost per worker x number of workers = $640x7 = $4480
Overhead = 1.5 times weekly labor cost = $4480x1.5 = $6720
Material cost = $9 x 400 = $3600
Total cost = $4480+$6720+$3600 = $14800
Multifactor productivity = output / Total cost = 26000 units / $14800 = 1.76 units per dollar
Week 2:
Output = 31000 units
Labor cost = $640x8 = $5120
Overhead = $5120x1.5 = $7680
Material cost = $9x450 = $4050
Total cost = $5120+$7680+$4050 = $16850
Multifactor productivity = output / Total cost = 31000 units / $16850 = 1.84 units per dollar
Week 3:
Output = 29000
Labor cost = $640x8 = $5120
Overhead = $5120x1.5 = $7680
Material cost = $9x490 = $4410
Total cost = $5120+$7680+$4410 = $17210
Multifactor productivity = output / Total cost = 29000 units / $17210 = 1.69 units per dollar
Week 4:
Output = 33000 units
Labor cost = $640x7 = $4480
Overhead = $4480x1.5 = $6720
Material cost = $9x510 = $4590
Total cost = $4480+$6720+$4590 = $15790
Multifactor productivity = output / Total cost = 33000 units / $15790 = 2.09 units per dollar
Compute the multifactor productivity measure for each of the weeks shown for production of chocolate bars....
Compute the multifactor productivity measure for each of the weeks shown for production of chocolate bars. Assume 40-hour weeks and an hourly wage of $14. Overhead is 1.5 times weekly labor cost. Material cost is $8 per pound. (Round your answers to 2 decimal places.) Week Output (units) Workers Material (lbs) 1 29,000 4 470 2 34,000 7 540 3 30,000 7 490 4 35,000 9 530
Compute the multifactor productivity measure for each of the weeks shown for production of chocolate bars. Assume 40-hour weeks and an hourly wage of $16. Overhead is 1.5 times weekly labor cost. Material cost is $9 per pound. (Round your answers to 2 decimal places.) ] Week Output (units) Workers Material (lbs) 1: 28,000 7 430 2: 33,000 8 480 3: 32,000 4 520 4: 42,000 9 620
Problem 2-3 Compute the multifactor productivity measure for each of the weeks shown for production of chocolate bars. Assume 40-hour weeks and an hourly wage of $16. Overhead is 1.5 times weekly labor cost Material cost is $9 per pound. (Round your answers to 2 decimal places.) Workers Material (1lbs) t (units) 25,000 30,000 35,000 45,000 400 450 550 650 12 MFP (Output/Total Cost)
Problem 2-3 Compute the multifactor productivity measure for each of the weeks shown for production of chocolate bars. Assume 40-hour weeks and an hourly wage of $16. Overhead is 1.5 times weekly labor oost Material cost is $9 per pound. (Round your answers to 2 decimal places.) 26,000 31,000 34,000 44,000 540 640 MFP (Output / Total Cost
Question 47 5 pts Compute the multifactor productivity measure for each of the weeks shown for production of chocolate bars. Assume 40-hour weeks and an hourly wage of $12. Overhead is 2 times weekly labor cost. Material cost is $6 per pound. What is the productivity of the most productive week? (Round your answers to 2 decimal places.) Week Output (units) Workers Material (lbs) 30,000 33,000 32,000 36,000 470 550 540 560 2.49 2.23 3.23 2.17 2.99
Chapter 2 Homework 27 Problem 2-3 Compute the multifactor productivity measure for each of the weeks shown for production of chocolate bars. Assume 40-hour weeks and an hourly wage of $16. Overhead is 1.5 times weekly labor cost Material cost is $9 per pound. (Round your answers to 2 decimal places.) 10 week Output (units)WorkersMaterial (lbs) 32,900 37,800 28,800 38,8e0 470 520 480 580 (Output/ Total Cost)
Please answer the following question correctly please: Problem 2-3 Compute the multifactor productivity measure for each of the weeks shown for production of chocolate bars. Assume 40-hour weeks and an hourly wage of $16. Overhead is 1.5 times weekly labor cost. Material cost is $9 per pound. (Round your answers to 2 decimal places.) Output (units) 32,000 37,000 28,000 38,000 Week Workers Material (lbs) 470 520 480 580 3 Week MFP (output /Total Cost)
Problem 2-3 e the multifactor productivity measure for each of the weeks shown for production of chocolate ba and an hourty wage of $16. Overhead is 15 times weekly labor cost Maternial costis s9 per pound. Round your answers to 2 decinel 33,000 38,000 27,000 37,000 4B0 530 470 570 2 k Prevo S Next > Problem 2-3 Compute the mutifactor productivity measure for each of the weeks shown for production of chocolate bars. Assune 40-hour weeks and an hourly...
Use Excel to compute multifactor productivity for the following two weeks. Assume 40-hour weeks and an hourly wage of $16. Overhead is 1.5 times weekly labor cost. Material cost is $9 per pound. Week Output(units) Workers Material(lbs) 1 30,000 6 450 2 35,400 8 480 How much percent is the productivity increase or decrease in Week 2 compared to Week 1? An Excel file must be uploaded to indicate your computation to get the points of this question.
QUESTION 18 Questions 15-18) The following table shows data on the average number of chocolate bars produced each week, together with data for labor and material Assume 40-hour weeks and an hourly wage of $15 Overhead is 1.5 times weekly labor cost Material cost is $10 per pound #Chocolate bars Produced / Weekl#Workers Material (lbs Week 1 Week 2 40,000 45,000 6 510 530 Compute the productivity growth from Week 1 to Week 2 using the multifactor productivities. Round the...