1.
25 mL of 0.125 M CH3COOH
Molarity = Moles / Liter
So, moles of CH3COOH = 0.125 M x 0.025 L = 0.003125 moles
12.5 mL of 0.125 M NaOH
Moles of NaOH = 0.125 M x 0.0125 L = 0.0015625 moles
So, 0.0015625 moles of NaOH will neutralize 0.0015625 moles of CH3COOH. So, excess of CH3COOH left
= 0.003125 moles - 0.0015625 moles = 0.0015625 moles
Total volume = 25 mL + 12.5 mL = 37.5 mL = 0.0375 L
So, [CH3COOH] = 0.0015625 moles / 0.0375 L = 0.0417 M
Now, CH3COOH H+ + CH3COO-
Ka = [H+] [CH3COO-] / [CH3COOH]
1.8 x 10-5 = (x) (x) / (0.0417 - x)
1.8 x 10-5 = x2 / 0.0417 Neglecting x term in denominator, since Ka value is very small
x2 = 7.506 x 10-7
x= 8.66 x 10-4
So, [H+] = x= 8.66 x 10-4
pH = - log [H+] = - log (8.66 x 10-4) = 3.06
2.
25 mL of 0.125 M CH3COOH
Molarity = Moles / Liter
So, moles of CH3COOH = 0.125 M x 0.025 L = 0.003125 moles
15 mL of 0.125 M NaOH
Moles of NaOH = 0.15 M x 0.0125 L = 0.001875 moles
So, 0.001875 moles of NaOH will neutralize 0.001875 moles of CH3COOH. So, excess of CH3COOH left
= 0.003125 moles - 0.001875 moles = 0.00125 moles
Total volume = 25 mL + 15 mL = 40 mL = 0.04 L
So, [CH3COOH] = 0.00125 moles / 0.04 L = 0.03125 M
Now, CH3COOH H+ + CH3COO-
Ka = [H+] [CH3COO-] / [CH3COOH]
1.8 x 10-5 = (x) (x) / (0.03125 - x)
1.8 x 10-5 = x2 / 0.03125 Neglecting x term in denominator, since Ka value is very small
x2 = 5.625 x 10-7
x= 7.5 x 10-4
So, [H+] = x= 7.5 x 10-4
pH = - log [H+] = - log (7.5 x 10-4) = 3.12
1.
25 mL of 0.125 M CH3COOH
Molarity = Moles / Liter
So, moles of CH3COOH = 0.125 M x 0.025 L = 0.003125 moles
12.5 mL of 0.125 M NaOH
Moles of NaOH = 0.125 M x 0.0125 L = 0.0015625 moles
So, 0.0015625 moles of NaOH will neutralize 0.0015625 moles of CH3COOH. So, excess of CH3COOH left
= 0.003125 moles - 0.0015625 moles = 0.0015625 moles
Total volume = 25 mL + 12.5 mL = 37.5 mL = 0.0375 L
So, [CH3COOH] = 0.0015625 moles / 0.0375 L = 0.0417 M
Now, CH3COOH H+ + CH3COO-
Ka = [H+] [CH3COO-] / [CH3COOH]
1.8 x 10-5 = (x) (x) / (0.0417 - x)
1.8 x 10-5 = x2 / 0.0417 Neglecting x term in denominator, since Ka value is very small
x2 = 7.506 x 10-7
x= 8.66 x 10-4
So, [H+] = x= 8.66 x 10-4
pH = - log [H+] = - log (8.66 x 10-4) = 3.06
2.
25 mL of 0.125 M CH3COOH
Molarity = Moles / Liter
So, moles of CH3COOH = 0.125 M x 0.025 L = 0.003125 moles
15 mL of 0.125 M NaOH
Moles of NaOH = 0.15 M x 0.0125 L = 0.001875 moles
So, 0.001875 moles of NaOH will neutralize 0.001875 moles of CH3COOH. So, excess of CH3COOH left
= 0.003125 moles - 0.001875 moles = 0.00125 moles
Total volume = 25 mL + 15 mL = 40 mL = 0.04 L
So, [CH3COOH] = 0.00125 moles / 0.04 L = 0.03125 M
Now, CH3COOH H+ + CH3COO-
Ka = [H+] [CH3COO-] / [CH3COOH]
1.8 x 10-5 = (x) (x) / (0.03125 - x)
1.8 x 10-5 = x2 / 0.03125 Neglecting x term in denominator, since Ka value is very small
x2 = 5.625 x 10-7
x= 7.5 x 10-4
So, [H+] = x= 7.5 x 10-4
pH = - log [H+] = - log (7.5 x 10-4) = 3.12
1.
25 mL of 0.125 M CH3COOH
Molarity = Moles / Liter
So, moles of CH3COOH = 0.125 M x 0.025 L = 0.003125 moles
12.5 mL of 0.125 M NaOH
Moles of NaOH = 0.125 M x 0.0125 L = 0.0015625 moles
So, 0.0015625 moles of NaOH will neutralize 0.0015625 moles of CH3COOH. So, excess of CH3COOH left
= 0.003125 moles - 0.0015625 moles = 0.0015625 moles
Total volume = 25 mL + 12.5 mL = 37.5 mL = 0.0375 L
So, [CH3COOH] = 0.0015625 moles / 0.0375 L = 0.0417 M
Now, CH3COOH H+ + CH3COO-
Ka = [H+] [CH3COO-] / [CH3COOH]
1.8 x 10-5 = (x) (x) / (0.0417 - x)
1.8 x 10-5 = x2 / 0.0417 Neglecting x term in denominator, since Ka value is very small
x2 = 7.506 x 10-7
x= 8.66 x 10-4
So, [H+] = x= 8.66 x 10-4
pH = - log [H+] = - log (8.66 x 10-4) = 3.06
2.
25 mL of 0.125 M CH3COOH
Molarity = Moles / Liter
So, moles of CH3COOH = 0.125 M x 0.025 L = 0.003125 moles
15 mL of 0.125 M NaOH
Moles of NaOH = 0.15 M x 0.0125 L = 0.001875 moles
So, 0.001875 moles of NaOH will neutralize 0.001875 moles of CH3COOH. So, excess of CH3COOH left
= 0.003125 moles - 0.001875 moles = 0.00125 moles
Total volume = 25 mL + 15 mL = 40 mL = 0.04 L
So, [CH3COOH] = 0.00125 moles / 0.04 L = 0.03125 M
Now, CH3COOH H+ + CH3COO-
Ka = [H+] [CH3COO-] / [CH3COOH]
1.8 x 10-5 = (x) (x) / (0.03125 - x)
1.8 x 10-5 = x2 / 0.03125 Neglecting x term in denominator, since Ka value is very small
x2 = 5.625 x 10-7
x= 7.5 x 10-4
So, [H+] = x= 7.5 x 10-4
pH = - log [H+] = - log (7.5 x 10-4) = 3.12
A 25.0 mL sample of 0.125 M acetic acid is titrated with 0.125 M NaOH. Calculate...
A 50.0 ml sample of 0.50 M acetic acid, ch3cooh is titrated with a 0.150 M NaOH solution. calculate the ph after 25.0 ml of the base have been added (ka=1.8x10^-5)
A 35.0-mL sample of 0.150 M acetic acid CH,CO,H is titrated with 0.150 M NaOH soldtion. Calcua pH after the following volumes of base have been added: (a) 0 mL, (b) 17.5 mL, (c) 34.5 mL, (d) 35.0 ml (e) 35.5 mL, (f) 50.0 mL
A 50.0 mL sample of 0.11 M nitrous acid is titrated with 0.22 M NaOH. Calculate the pH to one decimal place when the following volumes of NaOH have been added. 0.00 mL 22.0 mL 25.0 mL 33.0 mL
A student titrated a 100.0 mL sample of 0.100 M acetic acid with 0.050 M NaOH. (For acetic acid, Ka = 1.8 * 10^-5 at this temperature.) (a) Calculate the initial pH. (b) Calculate the pH after 50.0 mL of NaOH has been added. (c) Determine the volume of added base required to reach the equivalence point. (d) Determine the pH at the equivalence point?
a 30.0 mL sample of 0.250 M HClO is titrated with 0.125 M KOH. Calculate the pH of the solution after the addition of the following volumes of base. Ka= 3.5 x 10^-8 for HClO. a) 0.0 mL base added b) 25.0 mL c) 50.0 mL d) 55.0 mL e) 60.0 mL f) 65.0 mL g) 75.0 mL
A 25.0 mL sample of 0.150 M acetic acid (CH3COOH) is titrated with 0.150 M NaOH solution. What is the pH at the equivalence point? The Ka of acetic acid is 4.5E-4
Ka * Kb = Kw = 1.0 X 10-14 A 25.0 ml sample of a 0.100 M solution of aqueo us ammonia is titrated with a 0.125 M solution of HCI. Calculate the pH of the solution after 0.00, 10.0, 20.0, 30.00, and 40.0 mL of acid have been added; Kb of NH3= 1.8 X 10-5 at 25 °C. Hint: First find the moles after each 10.00 ml of acid is added. Then find the concentration after equilibrium is reached.
. 20.0 mL of 0.100 M lactic acid solution is titrated with 0.100 M NaOH solution. Calculate the pH of the contents of the Erlenmeyer flask at each of the following points during the titration. (a) When 0.00 mL of NaOH have been added. (2) (b) After 5.00 mL of NaOH have been added. (3) (c) After 20.0 mL of NaOH have been added. (3) (d) After 10.0 mL of NaOH have been added. (1) (e) After 25.0 mL of...
A 50.0 mL sample of 0.25 M formic acid (HCOOH) aqueous solution is titrated with 0.125 M NaOH solution. Ka of HCOOH = 1.7 x 10−4. a. Calculate the pH of the solution after 50 mL of NaOH solution has been added. b. How many mL of 0.125 M NaOH need to be added to the sample to reach the equivalence point? What is the pH at the equivalence point?
Calculate the pH of a 25.0 mL of 0.100M base acetic acid solution after being titrated with 0.100 M NaOH to its equivalence point (pKb (acetic acid)=5.68x10^-10)