Given: Straight line acceleration of a car with given parameters.
Solution:
Assumptions:
Analysis: We will distribute our solution into 4 segments:
I segment where the car accelerates from 0 to 15 mph( 15 x 0.447 = 6.705 m/s)
Torque developed by engine = 350 Nm.
Torque transmitted to drive shaft after gear box reduction = 350 x (5/1) = 1750 Nm.
Torque transmitted after reduction due to losses : 1750 x 0.8 = 1400 Nm.
Torque transferred to each wheel = 1400/4 = 350 Nm.
Now the mass of each wheel = 0.5xmxr2 = 0.5 x 225 x (0.35*0.35) = 13.78 kg-m2.
So, net angular acceleration of each wheel is = Toque/MOI = 350/13.78 = 25.39 rad/sec2
Now this equals to linear acceleration of = r x ang acc = 0.35 x 25.39 = 9.904 m/sec2
Now using Equation of motion we have, time taken to accelerate from u=0, to v=6.705, with a=9.904, t1=0.676 sec.
II segment where the car accelerates from 15 to 30 mph
Similarily solving we get, t2 = 0.676 sec.
III segment where car accelerates from 30 to 45 mph.
Torque developed by engine = 350 Nm.
Torque transmitted to drive shaft after gear box reduction = 350 x (3/1) = 1050 Nm.
Torque transmitted after reduction due to losses : 1050 x 0.8 = 840 Nm.
Torque transferred to each wheel = 840/4 = 210 Nm.
Now mass of each wheel = 0.5xmxr2 = 0.5 x 225 x (0.35*0.35) = 13.78 kg-m2.
So net angular acceleration of each wheel is = Toque/MOI = 210/13.78 = 15.239 rad/sec2
Now this equals to linear acceleration of = r x ang acc = 0.35 x 12.24 = 5.338 m/sec2
Now using Equation of motion we have, time taken to accelerate from u=13.4m/s, to v=20.1 m/s, with a=5.388 m/sec2, t3 = 1.24 sec
IV segment where car accelerates from 45 to 60 mph.
Similarily solving we get, t4 = 1.24 sec
Total time taken = t1 + t2 + t3 + t4 = 3.832 secs
Notes:
All the best!
Question 3 - Straight line acceleartion (10%) Table: Question 3 Row Parameter Value Unit 1 -...
Problem 1 (50): A 3100 lb car has a 5-speed manual transmission with i;= 3.22, 12 = 2.15, 14 = 1.05, 1,5 = 0.68. The final drive ratio 3.08. The air drag coefficient is 0.29 and the front projected area is 22 square feet. The rolling resistance coefficient is 0.02 and the tire radius is 11 inches. The mass factor is 1.0. The drive train efficiency is 0.93. The engine wide-open-throttle output is shown in the figure, a) Determine the...
Problem 1 (50): A 3100 lb car has a 5-speed manual transmission with in = 3.22, 1,2 = 2.15, 1,4 = 1.05, 1,5 = 0.68. The final drive ratio 3.08. The air drag coefficient is 0.29 and the front projected area is 22 square feet. The rolling resistance coefficient is 0.02 and the tire radius is 11 inches. The mass factor is 1.0. The drive train efficiency is 0.93. The engine wide-open-throttle output is shown in the figure. a) Determine...
Please help asap with this. I will rate with a thumbs up. Problem 1 (50): A 3100 b car has a 5-speed manual transmission with in = 3.22, 1,2 = 2.15, 1,4 = 1.05, 1,5 = 0.68. The final drive ratio 3.08. The ar drag coefficient is 0.29 and the front projected area is 22 square feet. The rolling resistance coefficient is 0.02 and the tire radius is 11 inches. The mass factor is 1.0. The drive train efficiency is...
Question 3 0/1 pts A light commercial vehicle is equipped with a 1.6 litre turbocharged Diesel engine. This engine develops maximum torque (Temax) of 241 Nm at an engine speed of 2,488 RPM. In first gear the overall transmission ratio (Nur)is 12.5. The rolling radius of the tyres are 0.32 meters. Calculate the maximum tractive force which may be generated in this gear. Provide your answer in N to the nearest integer. 9,414.06 margin of error +/-5%
Could you please help with this. I will upvote the response. Problem: A 4-speed FWD AT is shown in the sketch. The numbers of teeth for the sun, planet and ring of the two planetary gear trains and of the final drive gears are shown in the sketch. The tire radius is 11 inches. The front projected area is 21ft and the air drag coefficient is 0.30. The roll resistance coefficient is 0.02. The transmission efficiency is 0.86. The vehicle...
3) (10 Marks) The overdrive unit shown below is sometimes used to follow a st automotive transmission to further reduce engine speed. The engine transmission) corresponds to the speed of planet carrier 3, and the drive shaft speed corresponds to that of gear 5; sun gear 2 is held stationary. speed (after the Determine the percentage reduction in engine speed obtains when the overdrive is active. Interaal gear consocted to drive shaft, 427 Stationary sun geat. 1sT Planet pinions, 127...
Kinematics class 3. (25 POINTS) Planetary gear train analysis: The figure below representsa planetary gear train used in a drill head. Gear 1 rotates with the input shaft. The ring gear 3 meshes both with gear 5 and gear 6, which are the planets. Gear 2 acts as the carrier for gear 5, the output is the carrier 4 Consider the number of teeth Ni-6, N2 36, N-54, N-24 and No-9 a) Identify how many stages are needed to fully...
Question 1 In the epicyclic gear shown in Figure Q1 the Annulus A1 and the Sun wheel S2 are compound, the Sun wheel Si rotates with the input shaft and both Planet cages rotate with the output shaft. The numbers of teeth on the o wheels are Si=24, A1=72, Sz=40 and A2=80. (1) Find the gear ratio of the system when the Annulus A1 is held fixed. S Find the gear ratio of the system when the Figure Q1 Annulus...
A car weighing 13 kN has an engine with performance characteristics as shown in Figure 1 below. The car equipped with a 5-speed manual transmission system with 90% efficiency, final drive gear ratio (final drive) is 3.0. The equivalent weight of the rotating parts of driveline at 3500 rpm is 300 N with a radius of gyration of 10.1 cm. Each tyres is 66 cm in diameter with a radius of gyration of 25.2 cm and weighs 220.4 N. Each...
Question 1 given A car skids 185 ft down a 3% grade to stop. Friction factors are as follows. Vo (mph) 50 40 60 30 0.45 0.51 0.35 0.59 What is the speed at the beginning of the skid? Question 1 given A car skids 185 ft down a 3% grade to stop. Friction factors are as follows. Vo (mph) 50 40 60 30 0.45 0.51 0.35 0.59 What is the speed at the beginning of the skid? Question 1...