calculate the ph of the following solution: 15.00ml of 0.1400 M Na Oh has been added to 25.00 00ml of a buffer which is 0.2500 M HAc and .2000 M NaAc. Ka HAc= 1.8x10^-5
Initial moles of acid = 0.2500 * 25.00 / 1000 = 0.006250 mol
Initial moles of salt = 0.2000 * 25.00 / 1000 = 0.00500 mol
Moles of Base added = 0.1400 * 15.00 / 1000 = 0.002100 mol
When a strong base is added to a buffer solution, It abstracts proton of equilibrium of weak acid, to form salt. Hence concentration of salt will increase and acid will decrease.
Final moles of acid = 0.006250 - 0.00200 = 0.004250 mol
final moles of salt = 0.00500 - 0.00200 = 0.00300 mol
Final [acid] = 0.004250 * 25.00 / (40.00) = 0.002656 M
Final [salt] = 0.00300 * 25.00 / 40.00 = 0.001875 M
And , pKa = - Log Ka = - Log(1.8 * 10-5) = 4.745
Formula,
pH = pKa + Log[salt]/[acid]
pH = 4.745 + Log(0.001875 / 0.002656)
pH = 4.594
calculate the ph of the following solution: 15.00ml of 0.1400 M Na Oh has been added...
1) enough of solution A (0.16 M HAc) is added to solution B (6.4x10^-3 M NaAc) to form a solution that is equimolar in HAc and Ac-. What volume of solution A must be added to 50mL of solution B to produce an equimolar solution? 2) You are asked to prepare 10.00 mL of buffer solution consisting of 0.10 M weak acid (HA) and 0.10 M conjugate base (A-). The target pH of the buffer solution is 5.25. Ka of...
1. Calculate the pH of the 0.2 M acetate buffer before titration. 2. Calculate the pH of the acetate buffer after 4mL of 0.1 M HCl has been added. .160 M of NaC2H3O2 / .2 M HC2H3O2 ka=1.8x10^-5
a) Calculate the pH of 0.500 L of a buffer solution that contains 0.200 M of benzoic acid C6H5CO2H and 0.100 M sodium benzoate NaC6H5CO2. Ka = 6.3 x 10-5. b) Calculate the pH after .10 mL of 1.00 M H+ has been added. c) Calculate the pH after 10 mL of 1.00 M OH- has been added.
calculate ph
7. A buffer solution prepared by adding 0.25 mol NaAc and 0.05 mol of HAC to enough v ater to make a total volume of 500 ml. Ka-1.8 x 10-5
Calculate the pH of a solution produced by adding 0.50 L of 1.00 M HCl to 0.50 L of 2.00 M NaClO. Ka(HClO) = 2.9x10-8 Calculate the pH of a solution produced by adding 0.50 L of 1.00 M NaOH to 0.50 L of 2.00 M HClO. Ka(HClO) = 2.9x10-8 It is desired to have a buffer with a pH = 5.000 using acetic acid. If [HAc] + [Ac─ ] = 0.500 M, what is the required [HAc] and [Ac─...
Calculate the pH of the following solution (Ka HCO2H is 1.8x10-4 and Kb NH3 is 1.8x10-5): 0.10 M HCO2H / 0.10M NaHCO2 buffer
Calculate the change in pH when 3.00 mL of 0.100 M HCl(aq) is added to 100.0 mL of a buffer solution that is 0.100 M in NH3(aq) and 0.100 M in NH4Cl(aq). NH3 Kb=1.8x10^-5 Calculate the change in pH when 3.00 mL of 0.100 M NaOH(aq) is added to the original buffer solution.
Calculate the pH of the acetate buffer after 28.00 mL 0.100 HCl has been added. 10 mL of acetate buffer (Ka = 1.8 x 10^-5): 0.160 M NaC2H3O2 / 0.200 M HC2H3O2
Calculate the pH of a solution after 40.0 mL of 0.150 M NaOH has been added to 50.0 mL of 0.250 M HF. Ka for HF = 6.6 x 10-4 a. 12.00 b. 7.56 C. 4.74 d. 3.15 O e. 1.12
calculate the ph of a buffer solution that contains 1.5 M acetic acid (CH3COOH) and 0.3 M sodium acetate (CH3COONa) [Ka=1.8x10-5 for acetic acid]