Ans
The balanced reaction
HIO3 + NaOH → NaIO3 + H2O
HIO3 = weak acid
NaOH = strong base
NaIO3 = salt (Conjugate base)
H2O = neutral
Part d
Volume of HIO3 = 70 mL
Molarity of HIO3 = 0.105 M
Molarity of NaOH = 0.350 M
The dissociation reaction
HIO3 = H+ + IO3-
I 0.105
C -x +x +x
E 0.105-x x x
Equilibrium constant expression of the reaction
Ka = [H+] [IO3-] / [HIO3]
0.17 = x²/(0.105-x)
0.01785 - 0.17x - x² = 0
x = 0.0734
pH = - log [H+] = - log (0.0734)
= 1.13
Part e
Moles of HIO3 = 0.070 L x 0.105 mol/L
= 0.00735 mol
Moles of NaOH = 0.015 L x 0.350 mol/L
= 0.00525 mol
Moles of HIO3 unreacted = 0.00735 - 0.00525
= 0.0021 mol
Volume = 70 + 15 = 85 mL = 0.085 L
Concentration of HIO3 = 0.0021/0.085 = 0.0247 M
The dissociation reaction
HIO3 = H+ + IO3-
I 0.0247
C -x +x +x
E 0.0247-x x x
Equilibrium constant expression of the reaction
Ka = [H+] [IO3-] / [HIO3]
0.17 = x²/(0.0247-x)
0.004199 - 0.17x - x² = 0
x = 0.0219
pH = - log [H+] = - log (0.0219)
= 1.66
Part f
pH at equivalence point
Moles of HIO3 = 0.070 L x 0.105 mol/L
= 0.00735 mol
Moles of NaOH = 0.00735 mol
Volume of NaOH = 0.00735/0.350
= 0.021 L = 21 mL
Total volume = 70 + 21 = 91 mL
Concentration of NaIO3 = 0.00735/0.091 = 0.0807 M
HIO3 + NaOH → NaIO3 + H2O
NaIO3 + H2O = NaHIO3 + OH-
I 0.0807
C -x +x +x
E 0.0807-x x x
Equilibrium constant expression of the reaction
Kb = [NaHIO3] [OH-] / [NaIO3]
(10^-14/0.17) = x²/0.0807-x
4.75*10^-15 - 5.88*10^-14*x - x² = 0
x = 6.89*10^-8
pOH = - log (6.89*10^-8) = 7.16
pH = 14 - 7.16 = 6.84
Part g
Moles of HIO3 = 0.070 L x 0.105 mol/L
= 0.00735 mol
Moles of NaOH = 0.035 L x 0.350 mol/L
= 0.01225 mol
Moles of NaOH in excess = 0.01225 - 0.00735
= 0.0049 M
pOH = - log [OH-] = - log [0.0049]
= 2.31
pH = 14 - 2.31
= 11.69
please help 3. a. (35) Consider the titration of 70.00 mL 0.105 MHIO, with 0.350 M...
Consider the titration of a 21.0 −mL sample of 0.105 M HC2H3O2 with 0.130 M NaOH. Determine each of the following. . a. The initial pH b. The volume of added base required to reach the equivalence point c. The pH at 5 mL of added base d. The pH at one-half the equivalence point e. The pH at the equivalence point
Consider the titration of a 21.0 – mL sample of 0.105 M HC2H3O2 with 0.125 M NaOH. Determine each of the following. Part A the initial pH Part B the volume of added base required to reach the equivalence pointPart C the pH at 4.00 mL of added basePart D the pH at one-half of the equivalence point Part E the pH at the equivalence point
Calculate the pH at the equivalence volume for the titration of 25.0 mL of 0.350 M acetic acid with 0.350 M sodium hydroxide. The K a for acetic acid is 1.8 * 10 ^ - 5 .
Consider a titration of 25.00 mL Chloroacetic Acid solution [ka=1.4x10^-3] with 0.1202 M solution of sodium hydroxide. The volume of 27.40 mL of NaOH(aq) was needed to reach the equivalence point. Calculate: a) The concentration of the chloroacetic acid solution before the titration b) the pH of the chloroacetic acid solution before titration c) the pH of the solution at half equivalence point d) the pH of the solution at the equivalence point e) the pH of the solution when...
| 22) - 22) Consider the titration of a 20.0-ml sample of 0.105 M HC2H302 with 0.125 M NaOH. Determine the pH at the equivalence point. A) 2.86 B) 4.74 C) 8.75 D) 12.17
Consider the titration of the titration of 50.0 mL of 0.100 M acetic acid (HC2H2O2) with 0.100 M. The pka = 4.76. d. Determine the pH after 50.0 mL of titrant (NaOH) have been added. This is the equivalence point. All of the acid has been converted to its conjugate base, pH is determined by the equilibrium for the conjugate base
1.Draw the pH titration curve for the titration of 35 mL of 0.150 M acetic acid with 0.200 M NaOH. Include the pH values and NaOH volume requested below on your pH titration curve. Also, put on the curve the species that dictates the pH at the requested pH values. For acetic acid, K = 1.8 x 10%. 1) the initial pH 2) the pH after 15.0 mL of NaOH have been added 3) the volume of NaOH at the...
Calculate the pH in the titration of 45.0 mL of 0.350 M accetic acid by sodium hydroxide after the addition to the acid solution of 10.5 mL of 0.250 M NaOH. The ka of acetic acid is 1.8 x 10^-5
Equivalence Point for Titration #1: 24.96
mL
Equivalence Point for Titration #2: 25.40
mL
Equivalence Point for Titration #3: 25.20
mL
Midpoint pH for Titration #3: 9.80
QUESTIONS:
4) Set up the calculation required to determine
the concentration of the NaOH solution via titration of a given
amount of KHP. Include all numbers except the given mass of
KHP.
5) Set up the calculation required to determine
the concentration of the unknown strong acid via titration with a
known volume...
Consider the titration of a 25.0 mL sample of 0.105 molL−1 CH3COOH (Ka=1.8×10−5) with 0.125 molL−1 NaOH. Determine each quantity: Part A the volume of added base required to reach the equivalence point V = 21.0 mL Part B the pH at 6.0 mL of added base. Express your answer using two decimal places. pH = Part C the pH at the equivalence point. Express your answer using two decimal places. pH = Part D the pH at one-half of...