Suppose there is 1.00 L of an aqueous buffer containing 60.0 mmol of formic acid (p?a=3.74) and 40.0 mmol of formate. Calculate the pH of this buffer. What volume of 6.00 M NaOH would be required to increase the pH to 4.93?
What volume of 6.00 M NaOH6.00 M NaOH would be required to increase the pH to 4.93?
Given
Volume of Buffer solution = 1 L
mmol of Formic acid = 60.0 mmol = 60.0 / 1000 = 0.06 mol
mmol of formate = 40.0 mmol = 40.0 / 1000 = 0.04 mol
[ HCOOH] = No of moles of Solute / Volume of solution in L
= 0.06 mol / 1 L
= 0.06 M
[ HCOO - ] = 0.04 mol / 1 L
= 0.04 M
pH of buffer solution calculated by using Henderson's equation
pH = pKa + log[ HCOO - ] / [ HCOOH]
= 3.74 + log 0.04 / 0.06
= 3.74 - 0.1761
= 3.56
NaOH is a strong base . When it is added to Buffer solution it reacts with acidic component of buffer solution . In this case, NaOH reacts with HCOOH and produces sodium formate . Hence concentration of acid decreases and that of conjugate base ( formate ) increases.
NaOH + HCOOH HCOONa + H2O
Lets use ICE table
Concentration ( moles) | HCOOH | NaOH | HCOO - |
Initial | 0.06 | X | 0.04 |
Change | -X | -X | +X |
Equilibrium | 0.06 - X | 0.00 | 0.04 + X |
Therefore, 4.93 = 3.74 + log ( 0.04 + X) / ( 0.06 - X)
log ( 0.04 + X) / ( 0.06 - X) = 4.93-3.74
= 1.19
( 0.04 + X) / ( 0.06 - X) = 10 1.19 = 15.5
( 0.04 + X) = 15.5 ( 0.06 - X)
= 0.93 - 15.5 X
X + 15.5 X = 0.93- 0.04 = 0.89
16.5 X = 0.89
X = 0.89 / 16.5
= 0.054 moles
We have 6.0 M NaOH .
Volume of 6.0 M NaOH required = no of moles / molarity
= 0.054 mol / 6.0 mol / L
= 0.009 L
= 9 ml
ANSWER : 9 ml of 6.0 M NaOH must be added to buffer to increase pH up to 4.93
Suppose there is 1.00 L of an aqueous buffer containing 60.0 mmol of formic acid (p?a=3.74)...
WILL RATE! Suppose there is 1.00 L of an aqueous buffer containing 60.0 mmol of formic acid (pK4 = 3.74) and 40.0 mmol of formate. Calculate the pH of this buffer. pH = What volume of 3.00 M NaOH would be required to increase the pH to 4.93? volume: m
4.20) and 40.0 mmol Suppose there is 1.00 L of an aqueous buffer containing 60.0 mmol of benzoic acid (pKa of benzoate. Calculate the pH of this buffer. pH = What volume of 6.00 M NaOH would be required to increase the pH to 4.93 ? volume: mL
Suppose there is 1.00 L of an aqueous buffer containing 60.0 mmol of acetic acid (pK = 4.76) and 40.0 mmol of acetate. Calculate the pH of this buffer. pH = What volume of 5.00 M NaOH would be required to increase the pH to 4.93? volume:
Suppose there is 1.00 L of an aqueous buffer containing 60.0 mmol of acetic acid (pKa = 4.76) and 40.0 mmol of acetate. Calculate the pH of this buffer. pH = What volume of 5.00 M NaOH would be required to increase the pH to 4.93? volume: 1 volume: mL TOOLS x10
Suppose there is 1 .00 L of an aqueous buffer containing 60.0 mmol of acetic acid (pKa = 4.76) and 40.0 mmol of acetate. Calculate the pH of this buffer pH= | 4.58 What volume of 2.00 M NaOH would be required to increase the pH to 4.93? TOOLS x10
Assignment Score: 681/3200 Resources Hint Check Ans Question 19 of 32 > = 3.74) and 40,0 mmol of formate Suppose there is 1.00 L of an aqueous buffer containing 60.0 mmol of formie acid (p Calculate the pH of this buffer. What volume of 5.00 M NaOH would be required to increase the pH to 4.937 volume: volume: TI MacBook Pro 4 5 6 7 8 9 0 COM
A chemist prepared an aqueous buffer containing both formic acid (HCOOH) and the formate anion. The volume of the buffer is 100 mL ; with [HCOOH] = 0.110 mol L-1 and [HCOO- ] = 0.101 mol L-1 . The pKa of HCOOH = 3.74. What is the pH of this buffer? Write down the balanced chemical equation that describes the reaction of this buffer when an HCl solution is added. c) What is the resultant pH of this solution after...
Suppose there is 1.001.00 L of an aqueous buffer containing 60.060.0 mmol of benzoic acid (p?a=4.20)(pKa=4.20) and 40.040.0 mmol of benzoate. Calculate the pH of this buffer.
A L.OOL buffer solution has the following concentrations: 1.50M formic acid and 1.25M sodium formate. The pK, for formic acid is 3.74. Determine the pH change of the buffer when 0.20moles of NaOH is added to the buffer. There is no change in the volume of the solution. (10 points)
A 1.00L buffer solution has the following concentrations: 1.50M formic acid and 1.25M sodium formate. The pK, for formic acid is 3.74. Determine the pH change of the buffer when 0.20moles of NaOH is added to the buffer. There is no change in the volume of the solution. (10 points)