Calculate the pH of a buffer solution that is 1.25 M CH3NH2 and 1.00 M CH3NH3Cl. Kb = 8.85 x 10-4 and what would happen after 35.0 mL of 0.45 M HNO3 is added to 250.0 mL of the buffer solution, what would the pH of the solution be after the HNO3(aq) is added?
initially
pOH = pKb + log [CH3NH3Cl] / [CH3NH2]
pKb = - log Kb = - log [8.85 x 10-4] = 3.05
pOH = 3.05 + log [1.00] / [1.25]
pOH = 3.05 - 0.097
pOH = 2.95
pH = 14 - 2.95
pH = 11.05
now after HNO3 added
initially
millimoles of CH3NH2 = 250 x 1.25 = 312.5
millimoles of CH3NH3Cl = 250 x 0.1 = 250
millimoles of HNO3 added = 35 x 0.45 = 15.75
after HNO3 added
millimoles of CH3NH2 = 312.5 - 15.75 = 296.75
millimoles of CH3NH3+ = 250 + 15.75 = 265.75
total volume = 250 + 35 = 285 mL
[CH3NH2] = 296.75 / 285 = 1.04 M
[CH3NH3+] = 265.75 / 285 = 0.932 M
pOH = 3.05 + log [0.932] / [1.04]
pOH = 3.05 - 0.047
pOH = 3.00
pH = 14 - 3.00
pH = 11.0
Calculate the pH of a buffer solution that is 1.25 M CH3NH2 and 1.00 M CH3NH3Cl....
Calculate the pH of a 1.40 M CH3NH3Cl solution. Kb for methylamine, CH3NH2, is 4.4 × 10-4. Calculate the pH of a 1.40 M CH3NH3Cl solution. Kb for methylamine, CH3NH2, is 4.4 × 10-4. 1.61 8.75 5.25 12.39
Question 7 of 9 How many moles of CH3NH3Cl need to be added to 200.0 mL of a 0.500 M solution of CH3NH2 (Kb for CH3NH2 is 4.4 * 10-4) to make a buffer with a pH of 11.60? mol C +/- 0 x 100
Consider a buffer solution which consists of methyl amine (CH3NH2) and methyl ammonium chloride (CH3NH3Cl). At what pH is this buffer solution most effective? (Kb = 4.4⋅10−4 for methyl amine)
Determine the pH of a 0.10 M CH3NH3Cl solution. (Kb (CH3NH2) = 4.4 x 10-4) 2.18 11.82 5.82 8.17 3.36
Please do I do rate :) A buffer solution contains 0.372 M CH3NH3Cl and 0.407 M CH3NH2 (methylamine). Determine the pH change when 0.082 mol HCIO4 is added to 1.00 L of the buffer. pH after addition - pH before addition=pH change =
Consider a buffered solution containing CH3NH3Cl and CH3NH2. Which of the following statements are true concerning this solution? (Ka for CH3NH3+ = 2.2 × 10-11). (Select all that apply.) A solution consisting of 2.5 M CH3NH3Cl and 2.5 M CH3NH2 would have a higher capacity than one containing 0.5 M CH3NH3Cl and 0.5 M CH3NH2. If NaOH were added to the initial buffered solution, then the [CH3NH2] would increase. Adding more [CH3NH3Cl] to the initial buffer solution will decrease the...
A buffer solution contains 0.359 M CH3NH2Cl and 0.331 M CH3NH2 (methylamine). Determine the pH change when 0.090 mol HCIO4 is added to 1.00 L of the buffer. pH after addition - pH before addition - pH change A buffer solution contains 0.305 M NaHCO3 and 0.205 M Na2CO3. Determine the pH change when 0.061 mol HNO3 is added to 1.00 L of the buffer. pH change
a.Determine the pH of a 0.20 M CH3NH3Cl solution. (Kb (CH3NH2) = 4.4 x 10-4) b. Determine what products are expected to be produced (a) at the cathode and (b) at the anode as a result of electrolysis of an aqueous solution of MgI2 with inert electrodes. The standard electrode potentials are: O2(g) + 4 H+(aq) + 4 e-→ 2 H2O(l) E° = +1.23 V I2(s) + 2 e- → 2 I-(aq) E° = +0.54 V 2 H2O(l) + 2 e-...
> Click Submit to complete this assessment. Question 22 Calculate the ratio of CH3NH2 to CH3NH3Cl concentration required to create a buffer with pH of 10.24. Kb (CH3NH2) = 4.4 x 10-4 OA 0.40 08.16 Oc.0.39 Oolo O E 0.96 > Click Submit to complete this assessment.
10) The pH of a solution prepared by dissolving 0.550 mol of solid methylamine hydrochloride (CH3NH3Cl) in 1.00 L of 1.35 M methylamine (CH3NH2) is Kb for methylamine is 4.40 x 10-4. (Assume the final volume is 1.00 L.) The A) 11.03 B) 2.97 C) 3.75 D) 10.64 E) 10.25 11) A 25.0 mL sample of 0.723 M HCIO4 is titrated with a 0.27 M KOH solution. The H30+ concentration after the addition of 80.0 ml of KOH is M....