1)when 0.0 mL of NaOH is added
Given:
M(HCl) = 0.19 M
V(HCl) = 50 mL
M(NaOH) = 0.19 M
V(NaOH) = 0 mL
mol(HCl) = M(HCl) * V(HCl)
mol(HCl) = 0.19 M * 50 mL = 9.5 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.19 M * 0 mL = 0 mmol
We have:
mol(HCl) = 9.5 mmol
mol(NaOH) = 0 mmol
0 mmol of both will react
remaining mol of HCl = 9.5 mmol
Total volume = 50.0 mL
[H+]= mol of acid remaining / volume
[H+] = 9.5 mmol/50.0 mL
= 0.19 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (0.19)
= 0.7212
Answer: 0.721
2)when 10.0 mL of NaOH is added
Given:
M(HCl) = 0.19 M
V(HCl) = 50 mL
M(NaOH) = 0.19 M
V(NaOH) = 10 mL
mol(HCl) = M(HCl) * V(HCl)
mol(HCl) = 0.19 M * 50 mL = 9.5 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.19 M * 10 mL = 1.9 mmol
We have:
mol(HCl) = 9.5 mmol
mol(NaOH) = 1.9 mmol
1.9 mmol of both will react
remaining mol of HCl = 7.6 mmol
Total volume = 60.0 mL
[H+]= mol of acid remaining / volume
[H+] = 7.6 mmol/60.0 mL
= 0.1267 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (0.1267)
= 0.8973
Answer: 0.897
3)when 40.0 mL of NaOH is added
Given:
M(HCl) = 0.19 M
V(HCl) = 50 mL
M(NaOH) = 0.19 M
V(NaOH) = 40 mL
mol(HCl) = M(HCl) * V(HCl)
mol(HCl) = 0.19 M * 50 mL = 9.5 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.19 M * 40 mL = 7.6 mmol
We have:
mol(HCl) = 9.5 mmol
mol(NaOH) = 7.6 mmol
7.6 mmol of both will react
remaining mol of HCl = 1.9 mmol
Total volume = 90.0 mL
[H+]= mol of acid remaining / volume
[H+] = 1.9 mmol/90.0 mL
= 2.111*10^-2 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (2.111*10^-2)
= 1.6755
Answer: 1.68
4)when 45.0 mL of NaOH is added
Given:
M(HCl) = 0.19 M
V(HCl) = 50 mL
M(NaOH) = 0.19 M
V(NaOH) = 45 mL
mol(HCl) = M(HCl) * V(HCl)
mol(HCl) = 0.19 M * 50 mL = 9.5 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.19 M * 45 mL = 8.55 mmol
We have:
mol(HCl) = 9.5 mmol
mol(NaOH) = 8.55 mmol
8.55 mmol of both will react
remaining mol of HCl = 0.95 mmol
Total volume = 95.0 mL
[H+]= mol of acid remaining / volume
[H+] = 0.95 mmol/95.0 mL
= 1*10^-2 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (1*10^-2)
= 2
Answer: 2.00
5)when 49.0 mL of NaOH is added
Given:
M(HCl) = 0.19 M
V(HCl) = 50 mL
M(NaOH) = 0.19 M
V(NaOH) = 49 mL
mol(HCl) = M(HCl) * V(HCl)
mol(HCl) = 0.19 M * 50 mL = 9.5 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.19 M * 49 mL = 9.31 mmol
We have:
mol(HCl) = 9.5 mmol
mol(NaOH) = 9.31 mmol
9.31 mmol of both will react
remaining mol of HCl = 0.19 mmol
Total volume = 99.0 mL
[H+]= mol of acid remaining / volume
[H+] = 0.19 mmol/99.0 mL
= 1.919*10^-3 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (1.919*10^-3)
= 2.7169
Answer: 2.72
6)when 50.0 mL of NaOH is added
Given:
M(HCl) = 0.19 M
V(HCl) = 50 mL
M(NaOH) = 0.19 M
V(NaOH) = 50 mL
mol(HCl) = M(HCl) * V(HCl)
mol(HCl) = 0.19 M * 50 mL = 9.5 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.19 M * 50 mL = 9.5 mmol
We have:
mol(HCl) = 9.5 mmol
mol(NaOH) = 9.5 mmol
9.5 mmol of both will react to form neutral solution
hence pH of solution will be 7
Answer: 7.00
7)when 51.0 mL of NaOH is added
Given:
M(HCl) = 0.19 M
V(HCl) = 50 mL
M(NaOH) = 0.19 M
V(NaOH) = 51 mL
mol(HCl) = M(HCl) * V(HCl)
mol(HCl) = 0.19 M * 50 mL = 9.5 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.19 M * 51 mL = 9.69 mmol
We have:
mol(HCl) = 9.5 mmol
mol(NaOH) = 9.69 mmol
9.5 mmol of both will react
remaining mol of NaOH = 0.19 mmol
Total volume = 101.0 mL
[OH-]= mol of base remaining / volume
[OH-] = 0.19 mmol/101.0 mL
= 1.881*10^-3 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (1.881*10^-3)
= 2.7256
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 2.7256
= 11.2744
Answer: 11.27
8)when 55.0 mL of NaOH is added
Given:
M(HCl) = 0.19 M
V(HCl) = 50 mL
M(NaOH) = 0.19 M
V(NaOH) = 55 mL
mol(HCl) = M(HCl) * V(HCl)
mol(HCl) = 0.19 M * 50 mL = 9.5 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.19 M * 55 mL = 10.45 mmol
We have:
mol(HCl) = 9.5 mmol
mol(NaOH) = 10.45 mmol
9.5 mmol of both will react
remaining mol of NaOH = 0.95 mmol
Total volume = 105.0 mL
[OH-]= mol of base remaining / volume
[OH-] = 0.95 mmol/105.0 mL
= 9.048*10^-3 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (9.048*10^-3)
= 2.0435
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 2.0435
= 11.9565
Answer: 11.96
This question has multiple parts. Work all the parts to get the most points. A 50.00-mL aliquot of 0.1900 M NaOH is tit...
A 50.00 ml aliquot of 0.1000 M NaOH is titrated with 0.1000 M HCL. Calculate the pH of the solution after the addition of 0.00, 10.00, 25.00, 40.00, 45.00, 49.00, 50.00, 51.00, 55.00, and 60.00 ml of acid and prepare a titration curve from the data.
Write legibly. Show your work for full credit. All calculations should be performed for an aqueous solution at a temperature of 25 °C. 1. Calculate the pH after the addition of 0.00, 10.00, 25.00, 40.00, 45.00 ,50.00, 51.00, 55.00, 60.00, and 70.00 mL of 0.1000 M of HCl in the titration of 50.00 mL of 0.1000 M NaOH.. 2. Make a graph of pH versus the volume of HCl added. (Use Excel Spread Sheet)
This question has multiple parts. Work all the parts to get the most points. The titration of 50.00 mL of 0.130-M HCl with 0.130-M NaOH (the titrant) is carried out in a chemistry laboratory. Calculate the pH of the solution after these volumes of the titrant have been added: a i. 0.00 mL pH = .88 ii. 25.00 mL pH = 1.37 ✓ iii. 49.9 mL pH = 4 Correct Result: i. 0.886 ii. 1.363 iii. 3.9 Analyze: Initially heherinaridisconto...
Construct a curve for the titration of 50.00 mL of a 0.1000 M solution of compound A with a 0.2000 M solution of compound B in the following table. For each titration, calculate the pH after the addition of 0.00, 12.50, 20.00, 24.00, 25.00, 26.00, 37.50, 45.00, 49.00, 50.00, 51.00, and 60.00 mL of com- pound B. A (a) H2SO3 (b) ethylenediamine (c) H2SO4 B NaOH HCl NaOH
Raferences) This question has multiple parts. Work all the parts to get the most points. A buffer consists of 0.96-M propanoic acid (K-1.4 x 10) and 0.88-M sodium propanoate. a Calculate the pH of this buffer. pH-4.81 Correct b Calculate the pH after the addition of 2.1 mL of 0.10-M HCl to 0.010 L of the buffer pH-4.79 Correct c Calculate the pH after the addition of 8.8 mL of 1.0-M HCl to 0.010 L of the buffer. pH Submit...
Question 2 15 P Weak Acid Titration Calculations. A 25.0 mL aliquot of 0.50 M propanoic acid (CH3CH2O2H) is placed in a 250 mL Erlenmeyer flask and titrated with a standardized solution of 0.25 M NaOH. The pKof propanoic acid is 4.88. Calculate the pH of the solution after the addition of the following volumes of acid. Neglect activity. (15 points) a) 0.00 mL of NaOH added: 2.59 b) 50.00 mL of NaOH added: 8.49 c) 75.00 mL of NaOH...
This question has multiple parts. Work all the parts to get the most points. a What mass of HCl does 1.39 L of 7.50 M HCl solution contain? Mass = g HCI b What mass of NaOH does 11.3 mL of 0.260 M NaOH solution contain? Mass = g NaOH What mass of HNO3 does 251 mL of 1.77 M HNO3 solution contain? Mass = g HNO3 d What mass of CaCl, does 3.65 L of 0.522 M CaCl, solution...
A 50.00 mL aliquot of 0.1548 M benzoic acid is titrated with 0.1325 M sodium hydroxide. Find (a) V. (b) the initial pH, (c and d) the pH after 10.00 and 30.00 mL are added, (e) the pH at Vand (1) the pH at V. + 10.00 mL. Sketch the titration curve. You may use all usual "assumptions" for the pH calculations. Benzoic acid is a weak acid. Write the numeric answers here: Sketch the titration curve here: a. mL...
i need help on C This question has multiple parts. Work all the parts to get the most points. buffer consists of 0.96-M propanoic acid (K, -1.4 x 10 ) and 0.88-M sodium propanoate a Calculate the pH of this buffer. pH = 4.81 0 Correct b Calculate the pH after the addition of 2.1 mL of 0.10 M HCl to 0.010 L of the buffer. pH = 4.79 vô Correct C Calculate the pH after the addition of 8.8...
*50 mL lactic acid* 1. Calculate the pH as 0.1000 M lactic acid is titrated with 0.1000 M NaOH at a. 0 mL NaOH b. 15.00 mL c. 25.00 mL d. 49.00 mL e. 50.00 mL f. 51.00 mL