use:
pKa = -log Ka
1.92 = -log Ka
Ka = 1.202*10^-2
1)when 0.0 mL of KOH is added
HClO2 dissociates as:
HClO2 -----> H+ + ClO2-
0.12 0 0
0.12-x x x
Ka = [H+][ClO2-]/[HClO2]
Ka = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Ka = x*x/(c)
so, x = sqrt (Ka*c)
x = sqrt ((1.202*10^-2)*0.12) = 3.798*10^-2
since x is comparable c, our assumption is not correct
we need to solve this using Quadratic equation
Ka = x*x/(c-x)
1.202*10^-2 = x^2/(0.12-x)
1.442*10^-3 - 1.202*10^-2 *x = x^2
x^2 + 1.202*10^-2 *x-1.442*10^-3 = 0
This is quadratic equation (ax^2+bx+c=0)
a = 1
b = 1.202*10^-2
c = -1.442*10^-3
Roots can be found by
x = {-b + sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
x = {-b - sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
b^2-4*a*c = 5.914*10^-3
roots are :
x = 3.244*10^-2 and x = -4.446*10^-2
since x can't be negative, the possible value of x is
x = 3.244*10^-2
use:
pH = -log [H+]
= -log (3.244*10^-2)
= 1.4889
Answer: 1.49
2)when 8.5 mL of KOH is added
Given:
M(HClO2) = 0.12 M
V(HClO2) = 25 mL
M(KOH) = 0.087 M
V(KOH) = 8.5 mL
mol(HClO2) = M(HClO2) * V(HClO2)
mol(HClO2) = 0.12 M * 25 mL = 3 mmol
mol(KOH) = M(KOH) * V(KOH)
mol(KOH) = 0.087 M * 8.5 mL = 0.7395 mmol
We have:
mol(HClO2) = 3 mmol
mol(KOH) = 0.7395 mmol
0.7395 mmol of both will react
excess HClO2 remaining = 2.2605 mmol
Volume of Solution = 25 + 8.5 = 33.5 mL
[HClO2] = 2.2605 mmol/33.5 mL = 0.0675M
[ClO2-] = 0.7395/33.5 = 0.0221M
They form acidic buffer
acid is HClO2
conjugate base is ClO2-
Ka = 1.202*10^-2
pKa = - log (Ka)
= - log(1.202*10^-2)
= 1.92
use:
pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}
= 1.92+ log {2.207*10^-2/6.748*10^-2}
= 1.435
Answer: 1.44
3)
find the volume of KOH used to reach equivalence point
M(HClO2)*V(HClO2) =M(KOH)*V(KOH)
0.12 M *25.0 mL = 0.087M *V(KOH)
V(KOH) = 34.4828 mL
Given:
M(HClO2) = 0.12 M
V(HClO2) = 25 mL
M(KOH) = 0.087 M
V(KOH) = 34.4828 mL
mol(HClO2) = M(HClO2) * V(HClO2)
mol(HClO2) = 0.12 M * 25 mL = 3 mmol
mol(KOH) = M(KOH) * V(KOH)
mol(KOH) = 0.087 M * 34.4828 mL = 3 mmol
We have:
mol(HClO2) = 3 mmol
mol(KOH) = 3 mmol
3 mmol of both will react to form ClO2- and H2O
ClO2- here is strong base
ClO2- formed = 3 mmol
Volume of Solution = 25 + 34.4828 = 59.4828 mL
Kb of ClO2- = Kw/Ka = 1*10^-14/1.202*10^-2 = 8.319*10^-13
concentration ofClO2-,c = 3 mmol/59.4828 mL = 0.0504M
ClO2- dissociates as
ClO2- + H2O -----> HClO2 + OH-
0.0504 0 0
0.0504-x x x
Kb = [HClO2][OH-]/[ClO2-]
Kb = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Kb = x*x/(c)
so, x = sqrt (Kb*c)
x = sqrt ((8.319*10^-13)*5.043*10^-2) = 2.048*10^-7
since c is much greater than x, our assumption is correct
so, x = 2.048*10^-7 M
[OH-] = x = 2.048*10^-7 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (2.048*10^-7)
= 6.6886
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 6.6886
= 7.3114
Answer: 7.31
4)when 39.0 mL of KOH is added
Given:
M(HClO2) = 0.12 M
V(HClO2) = 25 mL
M(KOH) = 0.087 M
V(KOH) = 39 mL
mol(HClO2) = M(HClO2) * V(HClO2)
mol(HClO2) = 0.12 M * 25 mL = 3 mmol
mol(KOH) = M(KOH) * V(KOH)
mol(KOH) = 0.087 M * 39 mL = 3.393 mmol
We have:
mol(HClO2) = 3 mmol
mol(KOH) = 3.393 mmol
3 mmol of both will react
excess KOH remaining = 0.393 mmol
Volume of Solution = 25 + 39 = 64 mL
[OH-] = 0.393 mmol/64 mL = 0.0061 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (6.141*10^-3)
= 2.2118
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 2.2118
= 11.7882
Answer: 11.79
25 mL of 0.12M solution of HClO2 (pKa=1.92) is titrated with a 0.087M solution of KOH. Find the pH - Initially before a...
4. (20 pts) 25 mL of 0.12M solution of HClO2 (pKa=1.92) is titrated with a 0.087M solution of KOH. Find the pH - Initially before adding any KOH After 8.5 mL of KOH is added At the equivalence point of the titration After 39 ml (total) of KOH is added
4. (20 pts) 25 ml of 0.12M solution of HCIO2 (pkae1.92) is titrated with a 0.087M solution of KOH Find the pH • Initially before adding any KOH After 8.5 mL of KOH is added At the equivalence point of the titration • After 39 mL (total) of KOH is added
3) A weak monoprotic acid has a pKa 6.15. 50.00 mL of an 0.1250M aqueous solution of this weak acid is titrated with 0.1000M NaOH. a) What is the equivalence point volume and 2 equivalence point volume for this titration? Find the pH b) before the titration begins; c) after 20.00 mL of the NAOH has been added, d) after 62.50 mL of the NaOH has been added; and e) after 85.00 mL of the NAOH has been added. 4)...
Hypochlorous acid has a pKa of 7530. If a 66.0 mL solution of o.180 M is titrated with o.150 M NaOH. Calculate the pH of the solution at each of the following points on the titration curve. Consult Textbook Numerical Answer a) Before the addition of any NaOH pH- b) After adding 11.40 mL of NaOH pH- c) At the equivalence point pH- d) After adding 82.2 mL of NaOH pH-
A 40.0 mL solution of 30.0 M of succinic acid (aq) is titrated with 0.300 M of KOH. Find the pH of the solution. (pKa=4.2). A) initially B) 1/2 way to the equivalence point C) at the equivalence point D) 1.00 mL past the equivalence post 2) sketch the titration curve that results from above titration. Label A) only a weak base present. B) Buffer. C) Only a weak acid present. D) Strong base in excess. E) pH = pKa
40.0 ml of 0.100 M HCl is titrated with 0.100 M KOH. Calculate the pH in the titration OM KOH Calculate the the a t each of the following steps a) Initially before any KOH has been added. b) 200 ml of KOH has been added c) 39.0 ml of KOH has been added d) 40.0 ml of KOH has been added e) Sketch the titration curve
1)A 10.0 mL sample of 0.25 M NH3(aq) is titrated with 0.20 M HCl(aq) (adding HCl to NH3). Determine which region on the titration curve the mixture produced is in, and the pH of the mixture at each volume of added acid.Kb of NH3 is 1.8 × 10−5.Henderson–Hasselbalch equation:Part a):1) After adding 10 mL of the HCl solution, the mixture is [ Select ] ["at", "before", "after"] the equivalence point on the titration curve.2) The pH of the solution after...
**Problem 7C should have KOH listed as the solution, not NaOH Please circle the correct answer and show all work for 7c. Thanks 7. In a different titration, 50.0 mL of 0.150 M HF (pKa = 3.10) was titrated with a solution of 0.250 M KOH. A. (3 pts) The following figure represents solutions at various stages of the titration. (The K ions and water molecules have been omitted for clarity.) Which drawing corresponds to the region of the titration...
6) A 45 ml 0.09 M KOH solution is titrated with 0.11 M HCI: a) How many mL of HCI solution are required to reach the equivalence point? b) What is the pH at the midpoint of the titration? c) What is the pH at the equivalence point?
a) A 41.0 mL sample of 0.194 M HNO2 is titrated with 0.220 M KOH. (Ka for HNO2 is 4.57×10−4.) Determine the pH at the equivalence point for the titration of HNO2 and KOH. b) A 50.0-mL sample of 0.200 M sodium hydroxide is titrated with 0.200 M nitric acid. Calculate the pH of the solution, after you add a total of 56.7 mL 0.200 M HNO3.