1) Suppose that you are interested in the relationship between the return rate on a stock in 2010 compared to the return rate in 2009. You believe that the return rates in both years are positively correlated. A sample of 15 stocks yields the following regression results: b0= 5.3, b1= 1.04, s= 1.79, s = 0.2163, R2 = 0.64, and MSE = 35.4.
Calculate the regression sum of squares.
What is the correlation coefficient for the stock returns of the two years? What sign does it have? Why?
What are the appropriate null and alternative hypotheses?
Test the hypothesis at α = 0.05 Test H0: β1 = 0 vs. H1 : β1 > 0 at α = 0.025
Use the F-statistic from the analysis of variance table for regression to test H0: β1 = 0 vs. H1 : β1 > 0 at α = 0.05.
Given,
b0= 5.3, b1= 1.04, Sb0 = 1.79, Sb1 = 0.2163, R^2 = 0.64, and MSE = 35.4.
Standard error of estimate (Se) = SQRT(MSE) = SQRT(35.4) = 5.9498
and we know that Standard error of slope (Sb1) = Se/SQRT(SSxx)
So, Se/SQRT(SSxx) = 0.2163
SQRT(SSxx) = 5.9498/0.2163
SSxx = 27.5072^2 = 756.6442
Slope = SSxy/SSxx = 1.04
SSxy = 1.04*756.6442 = 786.91
Therefore, the regression sum of squares SSR = Slope*SSxy = 1.04*786.91 = 818.3864
the correlation coefficient for the stock returns of the two years (r) = SQRT(R^2) = SQRT(0.64) = 0.8
r is positive because slope is positive
There is a Positive and Strong relationship between the return rate on a stock in 2010 compared to the return rate in 2009
F test:
H0: β1 = 0 vs. H1 : β1 > 0 at α = 0.025 and at α = 0.05
df1 = k-1 = 2-1 = 1
df2 = n-k = 15-2 = 13
Fstat = MSR/MSE
MSR = SSR/df1 = 818.3864/1 = 818.3864
F stat = 818.3864/34.5 = 23.7213
F critical at 0.025 = 6.4143
P value at 0.025 = 0.000306
F critical at 0.05 = 4.6672
P value at 0.05 = 0.000306
Reject H0, Regression is significant and positive
t test:
H0: β1 = 0 vs. H1 : β1 > 0 at α = 0.025 and at α = 0.05
t stat = b1/Sb1 = 1.04/0.2163 = 4.8081
P value = 0.0002 < 0.025 < 0.05
Reject H0, There is a significant relatioship between the return rate on a stock in 2010 compared to the return rate in 2009
1) Suppose that you are interested in the relationship between the return rate on a stock...
Consider the simple linear regression model: Suppose that the estimate of B1 based on a sample of 55 individuals is 2.3 and the corresponding standard error is 0.96. Test the null hypothesis H0: β1-0 vs HA: A 0 at the α-0.05 level and provide the corresponding p-value.
6. (4 points) Suppose n = 82. How much is σˆ 2 , the estimated variance of the error term ui? A. 0.00625 B. 0.0125 C. 0.025 D. 0.05 7. (4 points) Suppose βˆ 1 = 0.75, SE(βˆ 1) = 0.01 and n = 52. Then the 90% confidence interval for βˆ 1 would be A. [0.4224, 1.1994] B. [0.6112, 0.9112] C. [0.7336, 0.7664] D. [0.7229, 0.7661] 8. (4 points) Suppose one tested and rejected the null hypothesis H0 :...
I need help with - What is the conclusion that can be drawn? - thank you! As concrete cures, it gains strength. The following data represent the 7-day and 28-day strength in pounds per square inch (psi) of a certain type of concrete. 7-Day_Strength_(psi)_-_x 28-Day_Strength_(psi)_-_y 3390 5220 3340 4630 2300 4070 2480 4120 3380 5020 (a) Treating the 7-day strength as the explanatory variable, x, use technology to determine the estimates of β0 and β1. β0≈b0= 1981.5 (Round to one...
1. A professor examined the relationship between the number of hours devoted to reading, each week Y and the independent variable social class X1), the number of years of school completed x2 and reading speed X3, in pages read per hour. The following ANOVA table obtained from a stepwise regression procedure for a sample of 19 women over 60. A) Fill in the missing values. DESS Source Regression x3 MS P value 1 1058.628 Residual 585.02 Regression X2 X3 183.743...
1. (Based on Stock & Watson “Introduction to Econometrics” 6th ed., Exercise 4.1 and 5.1.) Suppose that a researcher, using data on class size (CS) and average test scores from 100 third-grade classes, estimate the simple linear regression: TestScore d = 520.4−5.82 × CS, n = 100, R^2 = 0.08. (20.4) (2.21) (d) Name one factor in the error term and discuss its correlation with class size and average test score. (e) Construct 95% and 90% confidence intervals for β1....
2. Suppose you are interested in the relationship between weekly wage earnings in dol lars) and age (in years). You run a linear regression model where age is your dependent variable and earn is your independent variable. Answer the following questions about your regression results. earn = 239.16 5.20 × age (20.24) (0.57) Ip = 0.05, SER 287.21 (a) Interpret the coefficient for age. (b) Is the effect of age on earnings economically significant here? (Hint: think about how much...
The data in the accompanying table represent the rate of return of a certain company stock for 11 months, compared with the rate of return of a certain index of 500 stocks. Both are in percent. Complete parts (a) through (d) below. Month Rates of return Rates of return of the index-x the company stock-y Apr-07 4.33 3.38 May-07 3.25 5.09 Jun-07 -1.78 0.54 Jul-07 -3.20 2.88 Aug-07 1.29 2.69 Sept-07 3.58 7.41 Oct-07 1.48 -4.83 Nov-07 -4.40 -2.38 Dec-07...
A study was done to look at the relationship between the number of movies people watch at the theater each year and the number of books that they read each year. The results of the survey are shown below. Movies 2 2 2 2 7 10 2 2 9 7 6 1 Books 10 6 6 6 3 0 8 5 1 6 2 6 x value y value Find the correlation coefficient: r=r= Round to 2 decimal places. The null...
A stock analyst wondered whether the mean rate of return of financial, energy, and utility stocks differed over the past 5 years. He obtained a simple random sample of eight companies from each of the three sectors and obtained the 5-year rates of return shown in the accompanying table (in percent). Complete parts (a) through (d) below. EEB Click the icon to view the data table. (a) State the null and alternative hypotheses. Choose the correct answer below. O A....