a) Program A is preferrable at 10% MARR
MARR at 10% is Year 0 =1, Year 1= 1/1.1 = 0.9091, Year 2 = 0.9091/1.1 = 0.8264, Year 3 = 0.8264/1.1 = 0.7531, Year 4 = 0.7531/1.1 = 0.683, Year 5 = 0.683/1.1 = 0.6209
Program A Net Present Value of Cash Inflow
Year | Cash Inflow (A) | Discounting Factor (B) | Net Present Value of Cash Flow (A X B) | Equation |
0 | -10000 | 1.0000 | -10,000 | =-10000 X 1 |
1 | 4000 | 0.9091 | 3,636 | =4000 X 0.9091 |
2 | 4000 | 0.8264 | 3,306 | =4000 X 08264 |
3 | 4000 | 0.7513 | 3,005 | =4000 X 0.7531 |
4 | 4000 | 0.6830 | 2,732 | =4000 X 0.6830 |
5 | 4000 | 0.6209 | 2,484 | =4000 X 0.6209 |
Total | 5,163 |
Program B Net Present Value of Cash Inflow
Year | Cash Inflow (A) | Discounting Factor (B) | Net Present Value of Cash Flow (A X B) | Equation |
0 | -10000 | 1.0000 | -10,000 | =-10000 X 1 |
1 | 10000 | 0.9091 | 9,091 | =10000 X 0.9091 |
2 | 2000 | 0.8264 | 1,653 | =2000 X 08264 |
3 | 2000 | 0.7513 | 1,503 | =2000 X 0.7531 |
4 | 2000 | 0.6830 | 1,366 | =2000 X 0.6830 |
5 | 2000 | 0.6209 | 1,242 | =2000 X 0.6209 |
Total | 4,854 |
Thus, net present value of Cash inflow of Program A ($5163) > Program B ($4854).
b) Program B is preferable at MARR of 20%
MARR at 20% is Year 0 =1, Year 1= 1/1.2 = 0.8333, Year 2 = 0.8333/1.2 = 0.6944, Year 3 = 0.6944/1.2 = 0.5787, Year 4 = 0.5787/1.2 = 0.4823, Year 5 = 0.4823/1.2 = 0.4019
Program A Net Present Value of Cash Inflow
Year | Cash Inflow (A) | Discounting Factor (B) | Net Present Value of Cash Flow (A X B) | Equation |
0 | -10000 | 1.0000 | -10,000 | =-10000 X 1 |
1 | 4000 | 0.8333 | 3,333 | =4000 X 0.8333 |
2 | 4000 | 0.6944 | 2,778 | =4000 X 0.6944 |
3 | 4000 | 0.5787 | 2,315 | =4000 X 0.5787 |
4 | 4000 | 0.4823 | 1,929 | =4000 X 0.4823 |
5 | 4000 | 0.4019 | 1,608 | =4000 X 0.4019 |
Total | 1,962 |
Program B Net Present Value of Cash Inflow
Year | Cash Inflow (A) | Discounting Factor (B) | Net Present Value of Cash Flow (A X B) | Equation |
0 | -10000 | 1.0000 | -10,000 | =-10000 X 1 |
1 | 10000 | 0.8333 | 8,333 | =10000 X 0.8333 |
2 | 2000 | 0.6944 | 1,389 | =2000 X 0.6944 |
3 | 2000 | 0.5787 | 1,157 | =2000 X 0.5787 |
4 | 2000 | 0.4823 | 965 | =2000 X 0.4823 |
5 | 2000 | 0.4019 | 804 | =2000 X 0.4019 |
Total | 2,648 |
Thus, net present value of Cash inflow of Program B ($2648) > Program A ($1962).
c) Graph of Program A
Program A Table-
Year | I = 0% | I = 10% | I = 20% | I = 30% |
0 | -10000 | -10,000 | -10,000 | -10,000 |
1 | 4000 | 3,636 | 3,333 | 3,077 |
2 | 4000 | 3,306 | 2,778 | 2,367 |
3 | 4000 | 3,005 | 2,315 | 1,821 |
4 | 4000 | 2,732 | 1,929 | 1,401 |
5 | 4000 | 2,484 | 1,608 | 1,077 |
Total | 10,000 | 5,163 | 1,962 | -258 |
Program B graph
Program B Data
Year | I = 0% | I = 10% | I = 20% | I = 30% |
0 | -10000 | -10,000 | -10,000 | -10,000 |
1 | 10000 | 9,091 | 8,333 | 7,692 |
2 | 2000 | 1,653 | 1,389 | 1,183 |
3 | 2000 | 1,503 | 1,157 | 910 |
4 | 2000 | 1,366 | 965 | 700 |
5 | 2000 | 1,242 | 804 |
Know the answer?
Add Answer to:
|