VENDOR A IS THE BEST CHOICE WITH OPTIMAL ORDER QUANTITY = 100 UNITS AND TCI OF 34786
VALUES
DEMAND = 1100
ORDERING COST = 13
HOLDING COST = 7.55
THEORY
EOQ = SQRT(2 * DEMAND * ORDERING COST / HOLDING COST)
Q* = ADJUSTED QUANTITY BETWEEN THE UPPER AND LOWER LIMIT AND THE EOQ
AHC = ANNUAL HOLDING COST = (Q* / 2) * HOLDING COST PER UNIT
AOC = ANNUAL ORDERING COST = (DEMAND / Q*) * ORDERING COST
APC = ANNUAL PURCHASING COST = DEMAND * Q*
TCI = TOTAL COST OF INVENTORY = AHC + AOC + APC
VENDOR A
NO. |
LOWER LIMIT |
UPPER LIMIT |
PER UNIT |
HOLDING COST |
EOQ |
Q* |
AHC |
AOC |
APC |
TCI |
1 |
1 |
14 |
35 |
7.55 |
62 |
14 |
(14 / 2) * 7.55 = 52.85 |
(1100 / 14) * 13 = 1021.43 |
1100 * 35 = 38500 |
52.85 + 1021.43 + 38500 = 39574.28 |
2 |
15 |
24 |
34.75 |
7.55 |
62 |
24 |
(24 / 2) * 7.55 = 90.6 |
(1100 / 24) * 13 = 595.83 |
1100 * 34.75 = 38225 |
90.6 + 595.83 + 38225 = 38911.43 |
3 |
25 |
99 |
33.55 |
7.55 |
62 |
62 |
(62 / 2) * 7.55 = 234.05 |
(1100 / 62) * 13 = 230.65 |
1100 * 33.55 = 36905 |
234.05 + 230.65 + 36905 = 37369.7 |
4 |
100 |
99 |
32.35 |
7.55 |
62 |
100 |
(100 / 2) * 7.55 = 377.5 |
(1100 / 100) * 13 = 143 |
1100 * 32.35 = 35585 |
377.5 + 143 + 35585 = 36105.5 |
5 |
100 |
399 |
31.15 |
7.55 |
62 |
100 |
(100 / 2) * 7.55 = 377.5 |
(1100 / 100) * 13 = 143 |
1100 * 31.15 = 34265 |
377.5 + 143 + 34265 = 34785.5 |
6 |
400 |
& MORE |
30.75 |
7.55 |
62 |
400 |
(400 / 2) * 7.55 = 1510 |
(1100 / 400) * 13 = 35.75 |
1100 * 30.75 = 33825 |
1510 + 35.75 + 33825 = 35370.75 |
OPTIMAL ORDER QUANTITY = 100
TOTAL COST OF INVENTORY = 34786
VENDOR B
NO. |
LOWER LIMIT |
UPPER LIMIT |
PER UNIT |
HOLDING COST |
EOQ |
Q* |
AHC |
AOC |
APC |
TCI |
1 |
1 |
24 |
34.75 |
7.55 |
62 |
24 |
(24 / 2) * 7.55 = 90.6 |
(1100 / 24) * 13 = 595.83 |
1100 * 34.75 = 38225 |
90.6 + 595.83 + 38225 = 38911.43 |
2 |
25 |
99 |
34 |
7.55 |
62 |
62 |
(62 / 2) * 7.55 = 234.05 |
(1100 / 62) * 13 = 230.65 |
1100 * 34 = 37400 |
234.05 + 230.65 + 37400 = 37864.7 |
3 |
100 |
199 |
32.8 |
7.55 |
62 |
100 |
(100 / 2) * 7.55 = 377.5 |
(1100 / 100) * 13 = 143 |
1100 * 32.8 = 36080 |
377.5 + 143 + 36080 = 36600.5 |
4 |
200 |
399 |
31.6 |
7.55 |
62 |
200 |
(200 / 2) * 7.55 = 755 |
(1100 / 200) * 13 = 71.5 |
1100 * 31.6 = 34760 |
755 + 71.5 + 34760 = 35586.5 |
5 |
400 |
& MORE |
30.5 |
7.55 |
62 |
400 |
(400 / 2) * 7.55 = 1510 |
(1100 / 400) * 13 = 35.75 |
1100 * 30.5 = 33550 |
1510 + 35.75 + 33550 = 35095.75 |
OPTIMAL ORDER QUANTITY = 400
TOTAL COST OF INVENTORY = 35096
VENDOR C
NO. |
LOWER LIMIT |
UPPER LIMIT |
PER UNIT |
HOLDING COST |
EOQ |
Q* |
AHC |
AOC |
APC |
TCI |
1 |
1 |
49 |
34.5 |
7.55 |
62 |
49 |
(49 / 2) * 7.55 = 184.98 |
(1100 / 49) * 13 = 291.84 |
1100 * 34.5 = 37950 |
184.98 + 291.84 + 37950 = 38426.81 |
2 |
50 |
149 |
33.75 |
7.55 |
62 |
62 |
(62 / 2) * 7.55 = 234.05 |
(1100 / 62) * 13 = 230.65 |
1100 * 33.75 = 37125 |
234.05 + 230.65 + 37125 = 37589.7 |
3 |
150 |
299 |
32.5 |
7.55 |
62 |
150 |
(150 / 2) * 7.55 = 566.25 |
(1100 / 150) * 13 = 95.33 |
1100 * 32.5 = 35750 |
566.25 + 95.33 + 35750 = 36411.58 |
4 |
300 |
& MORE |
31.1 |
7.55 |
62 |
300 |
(300 / 2) * 7.55 = 1132.5 |
(1100 / 300) * 13 = 47.67 |
1100 * 31.1 = 34210 |
1132.5 + 47.67 + 34210 = 35390.17 |
OPTIMAL ORDER QUANTITY = 300
TOTAL COST OF INVENTORY = 35390
VENDOR D
NO. |
LOWER LIMIT |
UPPER LIMIT |
PER UNIT |
HOLDING COST |
EOQ |
Q* |
AHC |
AOC |
APC |
TCI |
1 |
1 |
149 |
34.5 |
7.55 |
62 |
62 |
(62 / 2) * 7.55 = 234.05 |
(1100 / 62) * 13 = 230.65 |
1100 * 34.5 = 37950 |
234.05 + 230.65 + 37950 = 38414.7 |
2 |
150 |
299 |
33.75 |
7.55 |
62 |
150 |
(150 / 2) * 7.55 = 566.25 |
(1100 / 150) * 13 = 95.33 |
1100 * 33.75 = 37125 |
566.25 + 95.33 + 37125 = 37786.58 |
3 |
300 |
& MORE |
32.5 |
7.55 |
62 |
300 |
(300 / 2) * 7.55 = 1132.5 |
(1100 / 300) * 13 = 47.67 |
1100 * 32.5 = 35750 |
1132.5 + 47.67 + 35750 = 36930.17 |
OPTIMAL ORDER QUANTITY = 300
TOTAL COST OF INVENTORY = 36930
Chris Sandvig Irrigation, Inc., has summarized the price list from four potential suppliers of an underground...
Chris Sandvig Irrigation, Inc., has summarized the price list from four potential suppliers of an underground control valve. See the table below. Annual usage is 1,100 valves; order cost is $14 per order; and annual inventory holding costs are $7.55 per unit. Vendor A Vendor B Vendor C Vendor D Quantity 1-14 15-24 25-99 100-199 200-399 400+ Price $35.00 34.75 33.55 32.35 31.15 30.75 Quantity 1-24 25-99 100-199 200-399 400+ Price $34.75 34.00 32.80 31.60 30.50 Quantity 1-49 50-149 150-299...
Chris Sandvig Irrigation, Inc., has summarized the price list from four potential suppliers of an underground control valve. See the table below. Annual usage is 800 valves; order cost is $12 per order; and annual inventory holding costs are $5.25 per unit. Vendor A Quantity Price 1-14 $35.00 15-24 34.75 25-99 33.55 100-199 32.35 200-399 31.15 400+ 30.75 Vendor B Quantity Price 1-24 $34.75 25-99 34.00 100-199 32.80 200-399 31.60 400+ 30.50 Vendor C Quantity Price 1-49 $34.50 50-149 33.75...
Chris Sandviq Irrigation, Inc., has summarized the price list from 3 potential suppliers of an underground control valve as shown in Table 6. Annual usage is 2,400 valves, order cost is $10 per order, and annual inventory holding costs are $%3.33 per unit. Determine which vendor should be selected. Justify your selection. Table 6 VENDORA VENDOR B VENDOR C QUANTITYPRICE() QUANTITY PRICE ($) 34.75 34.00 32.80 31.60 30.50 QUANTITY 1-99 100-199 200-399 400+ PRICE ($) 34.50 33.75 32.50 31.10 1-49...
Chris Sandvig Irrigation, Inc., has summarized the price list from four potential suppliers of an underground control valve. See the table below. Annual usage is 700 valves; order cost is $7 per order; and annual inventory holding costs are $7.55 per unit. Vendor A Quantity Price 1-9 $35.00 10-14 34.75 15-49 33.55 50-99 32.35 100-299 31.15 300+ 30.75 Vendor B Quantity Price 1-14 $34.75 15-49 34.00 50-99 32.80 100-299 31.60 300+ 30.50 Vendor C Quantity Price 1-24 $34.50 25-74 33.75...