40% mixture of ethylene glycol in water means in every 100 mL solution, there is 40 mL ethylene glycol and 60 mL water.
Density of ethylene glycol=1.11 g/mL
Mass of ethylene glycol added=Density x Volume
=1.11 g/mL x 40 mL
=44.4 g
Molar mass of ethylene glycol=62.07 g/mol
So number of moles of ethylene glycol (solute)
=Mass/molar mass
=44.4 g/62.07 g/mol
=0.72 mol
Mass of water (solvent) in the mixture=Density of water x Volume of water
=1 g/mL x 60 mL
=60 g
=60 g/1000 g/kg (1 kg=1000 g)
=0.06 kg
Molality of the mixture=number of moles of solute/mass of solvent (kg)
=0.72 mol/0.06 kg
=12 m
Boiling point of pure water=Ti=100°C
Elevation in boiling point of the mixture=∆Tb=Kb x m
Tf - Ti=Kb x m
Tf -100°C=0.52°C/m x 12 m
Tf=0.52°C/m x 12 m + 100°C
Tf=6.24°C + 100°C=106.24°C
So boiling point of the antifreeze/coolant solution=106.24°C
3. What is the boiling point of an antifreeze/coolant solution made from a 40% mixture of...
3. You prepare an antifreeze/coolant mixture by mixing 1.25 L of ethylene glycol (C2H602. density = 1.12 g/mL) with 2.50 L of water (H2O. density = 1 g/mL). What are the freezing pom and boiling point of your antifreeze/coolant? (K=1.86 °C/m, K-0.51 °C/m)
A solution of antifreeze is prepared by mixing 21.0mL of ethylene glycol (d = 1.11 g/mL; molar mass = 62.07 g/mol) with 50.0 mL H2O (d = 1.00 g/mL) at 25°C. If the density of the antifreeze solution is 1.07 g/mL, what is its molarity (M)?
An automobile antifreeze mixture is made by mixing equal volumes of ethylene glycol (d=1.114 g/mL; M= 62.07 g/mol) and water (d=1.00 g/mL) at 20°C. The density of the mixture is 1.070 g/mL. Express the concentration of ethylene glycol as (a) volume percent I % v/v (b) mass percent % w/w (c) molarity м (d) molality (e) mole fraction
Be sure to answer all parts. An automobile antifreeze mixture is made by mixing equal volumes of ethylene glycol (d - 1.114 g/mL; M-62.07 g/mol) and water (d = 1.00 g/mL) at 20°C. The density of the mixture is! 1.070 g/mL. Express the concentration of ethylene glycol as (a) volume percent %v/v (b) mass percent % w/w (c) molarity d) malality (b) mass percent (e) molarity (d) molality (e) mole fraction
An solution of antifreeze is prepared by mixing 21.0mL of ethylene glycol (d = 1.11 g/mL; molar mass = 62.07 g/mol) with 50.0 mL H2O (d = 1.00 g/mL) at 25°C. If the density of the antifreeze solution is 1.07 g/mL, what is its molarity?
An automobile antifreeze mixture is made by mixing equal volumes of ethylene glycol (d=1.114 g/mL;M=62.07 g/mol) and water (d=1.00 g/mL) at 20°C. The density of the mixture is 1.070 g/mL. Express the concentration of ethylene glycol as (a) volume percent 50v/v (b) mass percent 52.05w/w (c) molarity 0.0089 (d) molality 0.0083 (e) mole fraction
Ethylene glycol is used in automobile radiators as an antifreeze. Use the following information to determine the freezing point of an antifreeze solution made by mixing 2.5 L of ethylene glycol with 2.5 L of water. Ethylene glycol is essentially nonvolatile and it does not dissociate in water. Molar mass of ethylene glycol = 62.1 g/mol; density of ethylene glycol = 1.11 g/mL; density of water = 1.00 g/mL; Kf for water = 1.86 degrees Celsius kg/mol
Please explain. Thank you.
(8) An antifreeze solution is prepared by mixing 719 mL of ethyl- ene glycol (C2H4O2(1), M = 62.07 g/mol, d = 1.11 g/mL, struc- H-0-ċ-ċ-0-H ture shown at right) and 200 mL of water (H2O(1), M = HH 18.02 g/mol, d = 1.00 g/mL). The density of the resulting anti- freeze solution is equal to 1.10 g/mL. (a) [8 points] Calculate the volume of antifreeze solution prepared. (Hint: The volume of antifreeze solution is NOT equal...
How many liters of the antifreeze ethylene glycol [CH2(OH)CH2(OH)] would you add to a car radiator containing 5.50 L of water if the coldest winter temperature in your area is −20.0°C? Calculate the boiling point of this water-ethylene glycol mixture. (The density of ethylene glycol is 1.11 g/mL.) What is the volume of antifreeze? L What is the boiling point of the solution?
Please help I will rate :)
Enter your answer in the provided box. A 249-ml benzene solution containing 2.55 g of an organic polymer has an osmotic pressure of 8.27 mm Hg at 19°C. Calculate the molar mass of the polymer. - g/mol Enter your answer in the provided box. Calculate the molality of a 5.93 M ethanol (C2H5OH) solution whose density is 0.9307 g/mL. Ethylene glycol (EG), CH2(OH)CH2 (OH), is a common automobile antifreeze. It is water soluble and...