Let us assume that the volume of ethylene glycol and water are 50 mL each (equal volume). The total volume of the mixture = 100 mL
a) volume percent of ethylene glycol =( volume of ethylene glycol/volume of mixture)*100
= (50mL/100mL)*100
Volume percent = 50%
b) mass of antifreeze mixture = density* volume of the mixture
= 1.070 g/mL * 100 mL = 107 g
Mass of 50mL of ethylene glycol = density* 50mL = 1.114 g/mL * 50 mL = 55.7 g
Mass percent =( mass of ethylene glycol/ mass of the mixture)*100
Mass percent = (55.7/107)*100= 52.05%
c) molarity = moles of ethylene glycol/ volume of solution in L
Moles of ethylene glycol = mass/molar mass = 55.7/62.07 = 0.897 mol
Molarity = 0.897 mol/ 0.1 L = 8.97 M
d) molality = moles of ethylene glycol/ mass of solvent in Kg
Mass of water = density* volume = 1g/mL*50 mL = 50 g = 0.05 kg
Molality = 0.897/0.05 = 17.94 m
e) mole fraction = moles of ethylene glycol/ (moles of ethylene glycol + moles of water)
Moles of water = mass / molar mass = 50 g/18 g/mol = 2.78 mol
Mole fraction = 0.897/(0.897+2.78)= 0.244
Be sure to answer all parts. An automobile antifreeze mixture is made by mixing equal volumes...
An automobile antifreeze mixture is made by mixing equal volumes of ethylene glycol (d=1.114 g/mL; M= 62.07 g/mol) and water (d=1.00 g/mL) at 20°C. The density of the mixture is 1.070 g/mL. Express the concentration of ethylene glycol as (a) volume percent I % v/v (b) mass percent % w/w (c) molarity м (d) molality (e) mole fraction
An automobile antifreeze mixture is made by mixing equal volumes of ethylene glycol (d=1.114 g/mL;M=62.07 g/mol) and water (d=1.00 g/mL) at 20°C. The density of the mixture is 1.070 g/mL. Express the concentration of ethylene glycol as (a) volume percent 50v/v (b) mass percent 52.05w/w (c) molarity 0.0089 (d) molality 0.0083 (e) mole fraction
A solution of antifreeze is prepared by mixing 21.0mL of ethylene glycol (d = 1.11 g/mL; molar mass = 62.07 g/mol) with 50.0 mL H2O (d = 1.00 g/mL) at 25°C. If the density of the antifreeze solution is 1.07 g/mL, what is its molarity (M)?
An solution of antifreeze is prepared by mixing 21.0mL of ethylene glycol (d = 1.11 g/mL; molar mass = 62.07 g/mol) with 50.0 mL H2O (d = 1.00 g/mL) at 25°C. If the density of the antifreeze solution is 1.07 g/mL, what is its molarity?
The antifreeze solution used in the majority of car radiators is a mixture of equal volumes of ethylene glycol and water, with minor amounts of other additives that prevent corrosion. a) What is the mole fraction of ethylene glycol, C2H4(OH)2, in a solution prepared from 2.22 × 103 g of ethylene glycol and 2.00 × 103 g of water?
An aqueous antifreeze solution is 31.0 % ethylene glycol (C2 H4 O2) by mass. The density of the solution is 1.05 g/cm3. Calculate the molality, molarity and mole fraction of the ethylene glycol Molality mol/kg Molarity mol/L Mole fraction
Ethylene glycol is used in automobile radiators as an antifreeze. Use the following information to determine the freezing point of an antifreeze solution made by mixing 2.5 L of ethylene glycol with 2.5 L of water. Ethylene glycol is essentially nonvolatile and it does not dissociate in water. Molar mass of ethylene glycol = 62.1 g/mol; density of ethylene glycol = 1.11 g/mL; density of water = 1.00 g/mL; Kf for water = 1.86 degrees Celsius kg/mol
Please help me
this concentration in parts per 8. Persons are medically considered to have lead poisoning if they have a concentration of greater than 10 micrograms of lead per deciliter of blood. What is this concentration in billion? Assume the density of blood is 1 g/mL. 9. Household bleach is a 5.0 mass % aqueous solution of sodium hypochlorite, NaOCI. What is the molality of the bleach? What is the mole fraction of NaOCl in the bleach? 10. Ethylene...
3. What is the boiling point of an antifreeze/coolant solution made from a 40% mixture of ethylene glycol (CHO) in water? Density of CHO is 1.11 g/mL and its molar mass is 62.07 g/mol. Kb= 0.52°C/m Answer: 106.2°C
Please explain. Thank you.
(8) An antifreeze solution is prepared by mixing 719 mL of ethyl- ene glycol (C2H4O2(1), M = 62.07 g/mol, d = 1.11 g/mL, struc- H-0-ċ-ċ-0-H ture shown at right) and 200 mL of water (H2O(1), M = HH 18.02 g/mol, d = 1.00 g/mL). The density of the resulting anti- freeze solution is equal to 1.10 g/mL. (a) [8 points] Calculate the volume of antifreeze solution prepared. (Hint: The volume of antifreeze solution is NOT equal...