SURVEYING CIVIL.
Please do by hand, no Excel, with explanation. Thank you.
elevation of BM 460 = 161.273, and BS of BM 460 = 2.868
so, height of instrument = RL of bench mark + BS of bench mark = 161.273+2.868 = 164.141
now, FS of TP1 = 0.982
so, elevation of TP1 = height of instrument - FS of TP1 = 164.141-0.982 = 163.159
Now, position of instrument is changed (1st Change Point),
so, height of instrument = elevation of TP1 + BS of TP1 = 163.159+1.977 = 165.136
so elevation of M461 = height of instrument - FS of M461 = 165.136-0.54 = 164.596
STA | BS | HI | FS | Elev |
BM460 | 2.868 | 164.141 | 161.273 | |
TP1 | 1.977 | 165.136 | 0.982 | 163.159 |
M461 | 0.540 | 164.596 |
Now, Arithmetic Check
summation of BS = 2.686 + 1.977 = 4.845
summation of FS = 0.982 + 0.540 = 1.522
so summation of BS - summation of FS = 4.845-1.522 = 3.323
also Last RL - 1st RL = 164.596 - 161.273 = 3.323
so here, so summation of BS - summation of FS = Last RL - 1st RL = 3.323
hence our calulation is correct.
SURVEYING CIVIL. Please do by hand, no Excel, with explanation. Thank you. Q#6 Prepare a set...