A 120.0-mL aliquot of 0.114 M weak base B (pKb = 4.58) was titrated with 1.14 M HClO4. Find the pH at the following volumes of acid added: Va = 0.00, 1.30, 6.00, 11.00, 11.90, 12.00, 12.10, and 17.00 mL. (Assume Kw = 1.01 ✕ 10−14.)
Solution :-
Calculation of pH at 0.00 ml addition of HClO4
Initially the base is present therefore using the concentration of the base we can find the OH^- concentration
Pkb= 4.58
Kb= antilog[-pkb]
= antilog[-4.58]
= 2.63*10^-5
B + H2O ----- > BH^+ + OH^-
0.114 0 0
-x +x +x
0.114-x x x
Kb=[BH+][OH-]/[B]
2.63*10^-5 = [x][x]/[0.114-x]
Since the kb is small therefore we can neglect the x from denominator
2.63*10^-5 = [x][x]/[0.114]
2.63*10^-5 * 0.114 = x^2
3.0*10^-6 = x^2
Taking square root on both sides we get
1.73*10^-3 = x
pOH= -log[OH^-]
pOH= -log[1.73*10^-3]
pOH= 2.76
pH = 14 – pOH
pH= 14 – 2.76
pH= 11.24
calculation of pH at 1.30 ml addition of HClO4
Addition of the strong acid to the weak base solution forms the buffer
Initial moles of base = molarity x volume in liter
= 0.114 mol per L * 0.120 L
= 0.01368 mol
Initial moles of acid = 1.14 mol per L * 0.00130 L = 0.001482 mol
After the reaction moles of base remain = 0.01368 mol – 0.001482 mol = 0.01220 mol
Moles of conjugate acid formed = 0.001482 mol
Total volume = 120 ml + 1.30 ml = 121.3 ml = 0.1213 L
Using the ratio of the conjugate acid and base we can find the pH using the Henderson equation
pH= pka+ log[base]/[acid]
pka= 14- pkb
= 14 – 4.58
= 9.42
pH= 9.42 + log[0.01220]/[0.001482]
pH= 10.33
Calculation of pH at the addition of 6.00 ml HClO4
Initial moles of base = 0.114 mol per L * 0.120 L = 0.01368 mol
Initial moles of acid = 1.14 mol per L * 0.0060 L = 0.00684 mol
Moles of base remain after reaction = 0.01368 mol – 0.00684 mol = 0.00684 mol
Moles of conjugate acid formed = 0.00684 mol
Here moles of conjugate acid and base are same therefore reaction is reached at the half equivalence point
At the half equivalence point pH= pka
Therefore
pH= pka
pH= 9.42
calculation of pH at the addition of 11.00 ml HClO4
Initial moles of base = 0.114 mol per L * 0.120 L = 0.01368 mol
Initial moles of acid = 1.14 mol per L * 0.0110 L = 0.01254 mol
Moles of base remain after reaction = 0.01368 mol – 0.01254 mol = 0.00114 mol
Moles of conjugate acid formed = 0.01254 mol
pH= pka+ log [base]/[acid]
pH= 9.42 + log[0.00114]/[0.01254]
pH= 8.38
calculation of pH at the 11.90 ml addition of HClO4
Initial moles of base = 0.114 mol per L * 0.120 L = 0.01368 mol
Initial moles of acid = 1.14 mol per L * 0.0119 L = 0.01357 mol
Moles of base remain after reaction = 0.01368 mol – 0.01357 mol = 0.00011 mol
Moles of conjugate acid formed = 0.01357 mol
pH= pka+ log [base]/[acid]
pH= 9.42 + log[0.0011]/[0.013577]
pH= 7.33
calculation of the pH at 12.00 ml addition of HClO4
Initial moles of base = 0.114 mol per L * 0.120 L = 0.01368 mol
Initial moles of acid = 1.14 mol per L * 0.0120 L = 0.01368 mol
Here moles of acid and moles of base are same therefore all the base is converted to conjugate acid
Total volume = 120 ml + 12.0 ml = 132.0 ml = 0.132 L
New molarity of conjugate acid = moles/ volume
= 0.01368 mol / 0.132 L
= 0.1036 M
BH^+ +H2O ---- > B + H3O^+
0.1036 0 0
-x +x +x
0.1036-x x x
Ka=kw/kb
=1*10^-14 / 2.63*10^-5
= 3.80*10^-10
Ka=[B][H3O+]/[BH+]
3.80*10^-10 = [x][x]/[0.1036-x]
Since the ka is very small therefore we can neglect the x from denominator
3.80*10^-10 = [x][x]/[0.1036]
3.80*10^-10 * 0.1036 = x^2
3.94*10^-11 = x^2
Taking square root on both sides we get
6.27*10^-6 = x =[H3O+]
pH= -log[H3O+]
pH= -log[6.27*10^-6]
pH= 5.20
calculation of pH at the 12.10 ml addition of HClO4
Initial moles of base = 0.114 mol per L * 0.120 L = 0.01368 mol
Initial moles of acid = 1.14 mol per L * 0.0121 L = 0.01379 mol
Here moles of acid are more than moles of base
Therefore moles of acid remain after reaction = 0.01379 mol – 0.01368 mol = 0.00011 mol
Total volume = 120 ml + 12.10 ml = 132.10 ml = 0.1321 L
New molarity of acid = 0.00011 mol / 0.1321 L = 0.000833 M
HClO4 is strong acid therefore we can use the direct acid concentration to calculate the pH
pH= -log[H^+]
pH= -log[0.000833]
pH= 3.08
calculation of pH at 17.00 ml addition of HClO4
Initial moles of base = 0.114 mol per L * 0.120 L = 0.01368 mol
Initial moles of acid = 1.14 mol per L * 0.0170 L = 0.01938 mol
Moles of acid remain after reaction = 0.01938 mol – 0.01368 mol = 0.0057 mol
Total volume = 120 ml + 17.0 ml = 137.0 ml = 0.137 L
New molarity of acid = 0.0057 mol / 0.137 L = 0.0416 M
pH= -log[H^+]
pH= -log[0.0416]
pH= 1.38
A 120.0-mL aliquot of 0.114 M weak base B (pKb = 4.58) was titrated with 1.14...
A 100 mL volume of a 0.100 M weak base (pKb = 5.00) was titrated with 1.00 M HClO4. Find the pH at the following volumes of added acid: 0.00, 1.00, 5.00, 10.00, and 10.10 mL.
2. The dibasic compound B (pKb 4.00, pKb 8.00) was titrated with 1.00 M HCl. The initial solution of B was 0.100 M and had a volume of 100.0 mL. Find the pH at the following volumes of acid added and make a graph of pH versus Va: Va -0,1, 10, 11,15, 19, 20, and 22 mL.
A 125.0-mL aliquot of 0.121 M diprotic acid H2A (pK1 = 4.01, pK2 = 8.02) was titrated with 1.21 M NaOH. Find the pH at the following volumes of base added: Vb = 12.50, 13.50, 18.75, 24.00, 25.00, and 29.00 mL. (Assume Kw = 1.01 ✕ 10−14.)
Question 2 15 P Weak Acid Titration Calculations. A 25.0 mL aliquot of 0.50 M propanoic acid (CH3CH2O2H) is placed in a 250 mL Erlenmeyer flask and titrated with a standardized solution of 0.25 M NaOH. The pKof propanoic acid is 4.88. Calculate the pH of the solution after the addition of the following volumes of acid. Neglect activity. (15 points) a) 0.00 mL of NaOH added: 2.59 b) 50.00 mL of NaOH added: 8.49 c) 75.00 mL of NaOH...
A 20.00 ml aliquot of a 1.00 M solution of a weak acid (Ka = 1.50E-04 at 25ºC) is titrated with 0.500 M NaOH. Determine the pH at the following volumes of NaOH. Volume NaOH = 30.00mL , pH? Volume NaOH = 40.00mL , pH? Volume NaOH = 47.50mL , pH?
BH Ž B+H* Formal cone Sony Xm 2. A 50.0-ml aliquot of 0.200 M weak base B (pKa of BH is 9.00) was titrated with 0.30 M HNO3. (a) (4 pts) calculate the pH at Va=0 mL, it H e B+ H₂O - BHt tot 0.200M-x ko ka a 1.0X10-14 lrox 16093 = 1.0X10-5 0.2001 => 2= 1.41 810 poh = 2.85 pH = /11.15 (b) (4 pts) calculate the pH at Va = 5.00 mL, [B] = 0. 200...
Strychnine is a weak base with a pKb of 5.74. A 150. mL sample of 0.076 M strychnine solution is titrated using 0.060 M hydrochloric acid. What is the pH of the solution at the following points: a) No acid has been added. b) 25.00 mL of acid have been added. c) 100.00 mL of acid have been added. d) The midpoint of the titration. e) The equivalence point of the titration. f) Sketch this titration curve, labeling the axes,...
A 100.0 mL aliquot of 0.100 M monoprotic acid H2A (pK1 = 4.00) was titrated with 1.00 M NaOH. Find the pH at the following volumes of base added: Vb = 0, 5, 9, 10 and 11 mL. Sketch the titration curve.
A 100.0-mL aliquot of 0.100 M diprotic acid H2A (PK1 = 4.00, PKa2 = 8.00) was titrated with 1.00 M NaOH. Find the pH at the following volumes of base added. a) 1 ml, b) 11 mL, c) 20 mL and d) 22 mL.
A 50.00 mL aliquot of 0.1548 M benzoic acid is titrated with 0.1325 M sodium hydroxide. Find (a) V. (b) the initial pH, (c and d) the pH after 10.00 and 30.00 mL are added, (e) the pH at Vand (1) the pH at V. + 10.00 mL. Sketch the titration curve. You may use all usual "assumptions" for the pH calculations. Benzoic acid is a weak acid. Write the numeric answers here: Sketch the titration curve here: a. mL...