1)
a)when 0.0 mL of HCl is added
NH3 dissociates as:
NH3 +H2O -----> NH4+ + OH-
0.1 0 0
0.1-x x x
Kb = [NH4+][OH-]/[NH3]
Kb = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Kb = x*x/(c)
so, x = sqrt (Kb*c)
x = sqrt ((1.8*10^-6)*0.1) = 4.243*10^-4
since c is much greater than x, our assumption is correct
so, x = 4.243*10^-4 M
So, [OH-] = x = 4.243*10^-4 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (4.243*10^-4)
= 3.3724
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 3.3724
= 10.6276
Answer: 10.63
b)when 10.0 mL of HCl is added
Given:
M(HCl) = 0.1 M
V(HCl) = 10 mL
M(NH3) = 0.1 M
V(NH3) = 20 mL
mol(HCl) = M(HCl) * V(HCl)
mol(HCl) = 0.1 M * 10 mL = 1 mmol
mol(NH3) = M(NH3) * V(NH3)
mol(NH3) = 0.1 M * 20 mL = 2 mmol
We have:
mol(HCl) = 1 mmol
mol(NH3) = 2 mmol
1 mmol of both will react
excess NH3 remaining = 1 mmol
Volume of Solution = 10 + 20 = 30 mL
[NH3] = 1 mmol/30 mL = 0.0333 M
[NH4+] = 1 mmol/30 mL = 0.0333 M
They form basic buffer
base is NH3
conjugate acid is NH4+
Kb = 1.8*10^-6
pKb = - log (Kb)
= - log(1.8*10^-6)
= 5.745
use:
pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}
= 5.745+ log {3.333*10^-2/3.333*10^-2}
= 5.745
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 5.7447
= 8.2553
Answer: 8.26
c)when 15.0 mL of HCl is added
Given:
M(HCl) = 0.1 M
V(HCl) = 15 mL
M(NH3) = 0.1 M
V(NH3) = 20 mL
mol(HCl) = M(HCl) * V(HCl)
mol(HCl) = 0.1 M * 15 mL = 1.5 mmol
mol(NH3) = M(NH3) * V(NH3)
mol(NH3) = 0.1 M * 20 mL = 2 mmol
We have:
mol(HCl) = 1.5 mmol
mol(NH3) = 2 mmol
1.5 mmol of both will react
excess NH3 remaining = 0.5 mmol
Volume of Solution = 15 + 20 = 35 mL
[NH3] = 0.5 mmol/35 mL = 0.0143 M
[NH4+] = 1.5 mmol/35 mL = 0.0429 M
They form basic buffer
base is NH3
conjugate acid is NH4+
Kb = 1.8*10^-6
pKb = - log (Kb)
= - log(1.8*10^-6)
= 5.745
use:
pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}
= 5.745+ log {4.286*10^-2/1.429*10^-2}
= 6.222
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 6.2218
= 7.7782
Answer: 7.78
d)when 19.0 mL of HCl is added
Given:
M(HCl) = 0.1 M
V(HCl) = 19 mL
M(NH3) = 0.1 M
V(NH3) = 20 mL
mol(HCl) = M(HCl) * V(HCl)
mol(HCl) = 0.1 M * 19 mL = 1.9 mmol
mol(NH3) = M(NH3) * V(NH3)
mol(NH3) = 0.1 M * 20 mL = 2 mmol
We have:
mol(HCl) = 1.9 mmol
mol(NH3) = 2 mmol
1.9 mmol of both will react
excess NH3 remaining = 0.1 mmol
Volume of Solution = 19 + 20 = 39 mL
[NH3] = 0.1 mmol/39 mL = 0.0026 M
[NH4+] = 1.9 mmol/39 mL = 0.0487 M
They form basic buffer
base is NH3
conjugate acid is NH4+
Kb = 1.8*10^-6
pKb = - log (Kb)
= - log(1.8*10^-6)
= 5.745
use:
pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}
= 5.745+ log {4.872*10^-2/2.564*10^-3}
= 7.023
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 7.0235
= 6.9765
Answer: 6.98
e)when 19.95 mL of HCl is added
Given:
M(HCl) = 0.1 M
V(HCl) = 19.95 mL
M(NH3) = 0.1 M
V(NH3) = 20 mL
mol(HCl) = M(HCl) * V(HCl)
mol(HCl) = 0.1 M * 19.95 mL = 1.995 mmol
mol(NH3) = M(NH3) * V(NH3)
mol(NH3) = 0.1 M * 20 mL = 2 mmol
We have:
mol(HCl) = 1.995 mmol
mol(NH3) = 2 mmol
1.995 mmol of both will react
excess NH3 remaining = 0.005 mmol
Volume of Solution = 19.95 + 20 = 39.95 mL
[NH3] = 0.005 mmol/39.95 mL = 0.0001 M
[NH4+] = 1.995 mmol/39.95 mL = 0.0499 M
They form basic buffer
base is NH3
conjugate acid is NH4+
Kb = 1.8*10^-6
pKb = - log (Kb)
= - log(1.8*10^-6)
= 5.745
use:
pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}
= 5.745+ log {4.994*10^-2/1.252*10^-4}
= 8.346
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 8.3457
= 5.6543
Answer: 5.65
f)when 20.0 mL of HCl is added
Given:
M(HCl) = 0.1 M
V(HCl) = 20 mL
M(NH3) = 0.1 M
V(NH3) = 20 mL
mol(HCl) = M(HCl) * V(HCl)
mol(HCl) = 0.1 M * 20 mL = 2 mmol
mol(NH3) = M(NH3) * V(NH3)
mol(NH3) = 0.1 M * 20 mL = 2 mmol
We have:
mol(HCl) = 2 mmol
mol(NH3) = 2 mmol
2 mmol of both will react to form NH4+ and H2O
NH4+ here is strong acid
NH4+ formed = 2 mmol
Volume of Solution = 20 + 20 = 40 mL
Ka of NH4+ = Kw/Kb = 1.0E-14/1.8E-6 = 5.556*10^-9
concentration ofNH4+,c = 2 mmol/40 mL = 0.05 M
NH4+ + H2O -----> NH3 + H+
5*10^-2 0 0
5*10^-2-x x x
Ka = [H+][NH3]/[NH4+]
Ka = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Ka = x*x/(c)
so, x = sqrt (Ka*c)
x = sqrt ((5.556*10^-9)*5*10^-2) = 1.667*10^-5
since c is much greater than x, our assumption is correct
so, x = 1.667*10^-5 M
[H+] = x = 1.667*10^-5 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (1.667*10^-5)
= 4.7782
Answer: 4.78
g)when 20.05 mL of HCl is added
Given:
M(HCl) = 0.1 M
V(HCl) = 20.05 mL
M(NH3) = 0.1 M
V(NH3) = 20 mL
mol(HCl) = M(HCl) * V(HCl)
mol(HCl) = 0.1 M * 20.05 mL = 2.005 mmol
mol(NH3) = M(NH3) * V(NH3)
mol(NH3) = 0.1 M * 20 mL = 2 mmol
We have:
mol(HCl) = 2.005 mmol
mol(NH3) = 2 mmol
2 mmol of both will react
excess HCl remaining = 0.005 mmol
Volume of Solution = 20.05 + 20 = 40.05 mL
[H+] = 0.005 mmol/40.05 mL = 0.0001 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (1.248*10^-4)
= 3.9036
Answer: 3.90
h)when 25.0 mL of HCl is added
Given:
M(HCl) = 0.1 M
V(HCl) = 25 mL
M(NH3) = 0.1 M
V(NH3) = 20 mL
mol(HCl) = M(HCl) * V(HCl)
mol(HCl) = 0.1 M * 25 mL = 2.5 mmol
mol(NH3) = M(NH3) * V(NH3)
mol(NH3) = 0.1 M * 20 mL = 2 mmol
We have:
mol(HCl) = 2.5 mmol
mol(NH3) = 2 mmol
2 mmol of both will react
excess HCl remaining = 0.5 mmol
Volume of Solution = 25 + 20 = 45 mL
[H+] = 0.5 mmol/45 mL = 0.0111 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (1.111*10^-2)
= 1.9542
Answer: 1.95
Only 1 question at a time please
help calculating this please! 1) Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000...
Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.2320 M nitrous acid, HNO2 (Ka = 7.1 ✕ 10-4), with 0.2320 M NaOH solution after the following additions of titrant. (a) 0 mL (b) 10.00 mL (c) 15.00 mL (d) 19.00 mL (e) 19.95 mL (f) 20.00 mL (g) 20.05 mL (h) 25.00 mL
Be sure to answer all parts. Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.2400 mol/L butanoic acid, CHCH2CH2COOH (Ka -1.54 x 10-5), with 0.2400 mol/L NaOH solution after each addition of titrant: (a) 0 mL (b) 10.00 ml. pH= (c) 15.00 mL d) 19.00 mLpH- (e) 19.95 mL (1) 20.00 mL (g) 20.05 mL pH= (h) 25.00 mL pH = pH = pH = pH = pH = Be sure to answer all parts. Find the pH...
what are the last three values? Be sure to answer all parts. Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.2400 mol/L butanoic acid, CHjCH2CH2COOH (Ka 1.54 x 10-5), with 0.2400 mo/L NaOH solution after each addition of titrant: (a) 0 mL (b) 10.00 ml. pH= 4.81 (c) 15.00 mL pH = 5.29 (d) 19.00 ml. pH = 6.08 (e) 19.95 mL pH = 7.41 (f) 20.00 mL pH= (g) 20.05 mLpH- (h) 25.00 mLpH- pH = 2.71...
Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M triethylamine, (CH3CH2)3N (Kb = 5.2 × 10−4), with 0.1000 M HCl solution after the following additions of titrant. (a) 15.00 mL: pH = (b) 20.40 mL: pH = (c) 29.00 mL: pH =
Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M triethylamine, (CH3CH2)3N (Kb = 5.2 × 10−4), with 0.1000 M HCl solution after the following additions of titrant. a) 12.00 mL b) 20.70 mL c) 30.00 mL
Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M butanoic acid, CH3CH2CH2COOH (Ka = 1.54 × 10−5), with 0.1000 M NaOH solution after the following additions of titrant. a) 12.00 mL b) 20.40 mL c) 29.00 mL
Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M triethylamine, (CH3CH2)3N (Kb = 5.2 × 10−4), with 0.1000 M HCl solution after the following additions of titrant. (a) 15.00 mL: pH = (b) 20.40 mL: pH = (c) 29.00 mL: pH =
Be sure to answer all parts. Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M butanoic acid, CH3CH2CH2COOH (K2 1.54 x 10, with 0.1000 M NaOH solution after the following additions of titrant. (а) 15.00 mL: pH (b) 20.60 mL: pH (с) 26.00 mL: pH
Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M butanoic acid, CH3CH2CH2COOH (K, = 1.54 x 10-5), with 0.1000 M NaOH solution after the following additions of titrant. (a) 10.00 mL: pH = (b) 20.90 mL: pH = (c) 27.00 mL: pH =
Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M butanoic acid, CH CH CH COOH (K, 1.54 x 10), with 0.1000 M NaOH solution after the following additions of titrant. (a) 11.00 mL: pH- (b) 20.40 mL: (c) 29.00 mL: pH =