A solution of antifreese is prepared by mixting 34.0mL of ethylene glycol (d=1.11g/mL; molar mass =62.07 g/mol) with 50.0 mL H20 (d=1.00 g/mol) at 25 degrees celsius. if the density of the antifreeze solution is 1.07 g/ mL, what is the molarity?
Answer: For an anntifreese Ethylene glycol,
Volume = 34.0 mL and Density = 1.11 g/mL.
Let's calculate mass of Ethylene Glycol using the relation,
Density = Mass / Volume
Mass = Density x Volume
Mass = 1.11 x 34 = 37.74 g.
Molar mass of Ethylene glycol = 62.07 g/mol
Let's calculate # of moles of ethylene glycol coresponds to mass 37.74 g.
# of moles = Given mass / Molar mass
# of moles of Ethylene glycol = 37.74 / 62.07 = 0.608 moles.
For a solvent water as density is 1 g/mL we have mass and volume same.
Mass of water = 50 g and Volume of water = 50.0 mL
The antifreese solution is prepared by adding 34.0 mL i.e. 37.74 g ethylene glycol to 50.0 mL i.e. 50 g of water.
Mass of antifreese solution = 37.74 + 50.0 = 87.74 g
Expected volume of antifreese solution = 34.0 + 50.0 = 84.0 mL
But as ethylene glycol and water capable of showing strong H-bonding actual volume may be different.
Density of antifreese solution = 1.07 g/mL
From density of antifreese solution and mass of antifreese solution 87.74 g let's calculate actual volume of solution,
Actual volume of antifreese solution = Mass / Density = 87.74 / 1.07 = 82.0 mL = 0.082 L
Then,
Molarity = # of moles of ethylene glycol / Volume of solution in L = 0.608 / 0.082 = 7.41 M
Molarity of antifreese solution = 7.41 M.
===========================XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX=============================
A solution of antifreese is prepared by mixting 34.0mL of ethylene glycol (d=1.11g/mL; molar mass =62.07...
An solution of antifreeze is prepared by mixing 21.0mL of ethylene glycol (d = 1.11 g/mL; molar mass = 62.07 g/mol) with 50.0 mL H2O (d = 1.00 g/mL) at 25°C. If the density of the antifreeze solution is 1.07 g/mL, what is its molarity?
A solution of antifreeze is prepared by mixing 21.0mL of ethylene glycol (d = 1.11 g/mL; molar mass = 62.07 g/mol) with 50.0 mL H2O (d = 1.00 g/mL) at 25°C. If the density of the antifreeze solution is 1.07 g/mL, what is its molarity (M)?
An automobile antifreeze mixture is made by mixing equal volumes of ethylene glycol (d=1.114 g/mL;M=62.07 g/mol) and water (d=1.00 g/mL) at 20°C. The density of the mixture is 1.070 g/mL. Express the concentration of ethylene glycol as (a) volume percent 50v/v (b) mass percent 52.05w/w (c) molarity 0.0089 (d) molality 0.0083 (e) mole fraction
Ethylene glycol is used in automobile radiators as an antifreeze. Use the following information to determine the freezing point of an antifreeze solution made by mixing 2.5 L of ethylene glycol with 2.5 L of water. Ethylene glycol is essentially nonvolatile and it does not dissociate in water. Molar mass of ethylene glycol = 62.1 g/mol; density of ethylene glycol = 1.11 g/mL; density of water = 1.00 g/mL; Kf for water = 1.86 degrees Celsius kg/mol
An automobile antifreeze mixture is made by mixing equal volumes of ethylene glycol (d=1.114 g/mL; M= 62.07 g/mol) and water (d=1.00 g/mL) at 20°C. The density of the mixture is 1.070 g/mL. Express the concentration of ethylene glycol as (a) volume percent I % v/v (b) mass percent % w/w (c) molarity м (d) molality (e) mole fraction
A solution of ethylene glycol in water at 20 degrees celsius has a mass percent of 9.78% of ethylene glycol with a density of 1.0108 g/mL. The freezing point depression constant for water (solvent for all solutions) is Kf=-1.86 percent celsius kg/mol and the boiling point elevation constant is Kb=0.512 degrees celsius kg/mol. The density of neat water at 20.0 degrees celsius is 0.9982 g/mL. Answer the following: 1. What is the molarity of the solution? 2. What is the...
Calculate the mass of ethylene glycol (C2H6O2 - molar mass =62.07 g/mol) that must be added to 1.00 kg of ethanol (C2H5OH- molar mass =46.07 g/mol) to reduce its vapor pressure by 10.0 torr at 35 degree C. The vapor pressure of pur ethanol at 35 degree C is 100 torr.
Please explain. Thank you. (8) An antifreeze solution is prepared by mixing 719 mL of ethyl- ene glycol (C2H4O2(1), M = 62.07 g/mol, d = 1.11 g/mL, struc- H-0-ċ-ċ-0-H ture shown at right) and 200 mL of water (H2O(1), M = HH 18.02 g/mol, d = 1.00 g/mL). The density of the resulting anti- freeze solution is equal to 1.10 g/mL. (a) [8 points] Calculate the volume of antifreeze solution prepared. (Hint: The volume of antifreeze solution is NOT equal...
How many liters of the antifreeze ethylene glycol would you add to a car radiator containing 6.50 L of water if the coldest winter temperature is -28.0 degrees Celsius? Calculate the boiling point of this water-ethylene glycol mixture. (Then density of ethylene glycol is 1.11g/mL) Liters of antifreeze _______ L Boiling point of solution_________ Celsius degrees
An aqueous ethylene glycol (HOCH2CH2OH, FW = 62.07 g/mol) solution with a mass of 253.1 mg is titrated with 49.5 mL of 0.0895 M Ce4+ in 4 M HCIO4. The solution is held at 60°C for 15 minutes to oxidize the ethylene glycol to formic acid (HCO2H) and carbon dioxide. The excess Ce4+ is titrated with 10.81 mL of 0.0439 M Fe2+ to a ferroin end point. What is the mass percent of ethylene glycol in the unknown solution? Number