Concentration : 3 % w/w
Molar mass of H2O2 = 34.01 g/mol
Let us consider density of solvent(water) = 1g/ml
So, 100 g of solvent = 100 ml of water = 0.1 lt of solvent
Molarity = (No. of moles/Vol in lts) = (Mass/molar mass)/Vol in lts = (3 g/34.01 g/mol)/0.1 lt = 0.882 M
No. of moles of H2O2 in each trials :
Trial 1 and Trial 2 : 1 ml = 0.001 lts = Molarity x vol in lts = 0.882 M x 0.001 lts = 0.000882 moles
Trial 3 and trial 4 : 2 ml = 0.002 lts = 0.882 M x 0.002 lts = 0.001764 moles
Trial 5 and Trial 6 : 3 ml = 0.003 lts = 0.882 M x 0.003 lts = 0.002646 moles
Trial 7 and trial 8 : 4 ml = 0.004 lts = 0.882 M x 0.004 lts = 0.003528 moles
H2O2 (aq) ----> H2O(l)+ 1/2O2 (g)
Molar ratio of H2O2 and O2 = 2:1
Theoretical moles of oxygen in each trails :
Trial 1 and Trial 2 : 1 ml = 0.001 lts = 0.000882 /2 = 0.000441 moles
Trial 3 and trial 4 : 2 ml = 0.002 lts = 0.001764/2 = 0.000882 moles
Trial 5 and Trial 6 : 3 ml = 0.003 lts = 0.002646/2 = 0.001323 moles
Trial 7 and trial 8 : 4 ml = 0.004 lts = 0.003528/2 = 0.001764 moles
Change in volume in lts for each trial :
Trial 1 and trial 2 : 2 ml = 2/1000 = 0.002 lts
Trial 3 : 10 ml = 10/1000 = 0.01 lts
Trial 4 : 9 ml = 9 /1000 = 0.009 lts
Trial 5 : 28 ml = 28/1000 = 0.028 lts
Trial 6 : 29 ml = 29/1000 = 0.029 lts
Trial 7 : 36 ml = 36/1000 = 0.036 lts
Trial 8 : 37 ml = 37/1000 = 0.037 lts
I dont need #5. I’ve got that one. I’m just confused on the others. TY 2...
LeeBeb: The Ideal Gas Law Mass of Mg striple) 0.015 | Initial vol. Of syringe (ml) 5ml Final vol. ot syringe (ML) 19 me Volume of Hz gas (ml) 14ml 0.021 0.016 0.018 0.020 3mL 3mL 3mL 3mL ] 21 mL 19 mL 23mL / 24mL 18mL 16 mL 20mL 21ml Finel - Volume Barometric pressure, torr (given):_765.8 Ambient temperature. *C (given): _ 25.5°C Vapor pressure of water, torr (Table 6.1): 25.2°C Determine R from your data. 1 The amount...
Please answer #4
4 2 O.021 3m L Mass of Me strip (e)O.O15 5pmL O.020 3mL almL 19ML 16ML 3ML 23mL 2 OmL 3mL 21eL 21mL Initial vol. of syringe (mL) 19mL Final vol. of syringe (mL) 18mL 14ML Volume of H: gas (mL) FiNGl Volume Barometric pressure, torr (given): 25.SC Ambient temperature, "C (given): as aoc Vapor pressure of water, torr (Table 6.1): Determine R from your data. 1. The amount (in moles) of H2 gas formed is equal...
Reaction 1 (10 mL undiluted 1.0% IKI and 5 mL undiluted 3% H2O2) Reaction 2 (10 mL diluted 0.5% IKI and 5 ml undiluted 3% H2O2) Reaction 3 (10 mL undiluted 1.0% IKI and 5 mL diluted 2.25% H2O2) 13. Answer the following. ( a) How many moles of H2O2 are present in Reactions 1 and 2? Show your work (include units). Hint: The initial H2O2 solution is 3% m/v (mass/volume) hydrogen peroxide in water. That means that 3 g...
thjs is the question
this is the data
these
are the background information
please help thank you
4. Approximate the number of moles of hydrogen peroxide at the equivalence point in the graph in the introduction, supposing a 3.00% m/m solution. Thus the densities will be- Trial Mass(g) 0.448 0.450 3 Density(g/ml) 0.448 g/ 0.400 ml = 1.12 g/ml 0.450 g/ 0.400 ml = 1.125 g/ml 0.437 g/ 0.400 ml = 1.0925 g/m 0.442 g/ 0.400 ml = 1.105 g/ml...
the
volume, moles and average need to be calculated from the calculated
numbers i got above
the
molarity of NaOH is 0.2998M
DATE SECTION - B. Analysis of Vinegar average molarity of NaOH (from part A), M HC,H,O, (aq) + NaOH(aq) → H,O (1) + NaC,H,O, (aq) Trial 1 Trial 2 Trial 3 volume of vinegar, ml 10mL 10mL 10mL volume of vinegar, L initial buret reading, mL final buret reading, ml 0.25mL 0.11mL 0.32mL 30.01ML 31.5mL 28.50mL volume of...
PLease help!! Reaction 1 (10 mL undiluted 1.0% IKI and 5 mL undiluted 3% H2O2) Reaction 2 (10 mL diluted 0.5% IKI and 5 ml undiluted 3% H2O2) Reaction 3 (10 mL undiluted 1.0% IKI and 5 mL diluted 2.25% H2O2) How many moles of I3K are present in Reactions 1 and 3? Show your work (include units). Hint: The initial I3K solution is 1% m/v (mass/volume) potassium triiodide in water. That means that 3 g H2O2 are present in...
A student performed the experiment described in this module. The 5.00-mL mass of the 2.15% percent by mass H2O2 solution used was 5.03 g. The water temperature was 230C, and the barometric pressure was 31.2 in. Hg. After the student immersed the yeast in the peroxide solution, she observed a 38.60-mL volume change in system volume. (1) Convert the barometric pressure to torr. (2) Obtain the water vapour pressure at the water temperature. (3) Calculate the pressure, in torr, exerted...
Please help
V THIS IS THE DATA V
2. Calculate the mol/L H2O2 reacted or A[H2O2). (Include units on all values and report all results to 3 significant figures.). Trial 1 Trial 2 Trial 3 Trial 4 Experiment 5 Determining Rate of Reaction: lodide Oxidation by Hydrogen peroxide Purpose: To determine the rate law and activation energy for; 21 + H202 + H+ 12 + H2O by varying reactant concentrations and reaction temperature. Results 2 3 4 40.0 40.0 40.0...
I need help figuring out the moles of KHP and Concentration of
NaOH for the values in the data table
Chemistry 201 Standardization of NaOH - ONLINE College of the Canyons 4. Complete Data Table 1. The neutralization reaction between KHP and NaOH is: KHCH40 (aq) + NaOH(aq) 4 KNaC,H,O4(aq) + H200) Trial 2 Trial 3 39. 143 mL 39.157 ML Data Table 1. Standardization of NaOH solution Trial 1 Volume of 0.500 M KHP, ml 139.163 mL Buret reading...
i just need help on this first question, the others parts are
just added information if its needed
1. First, calculate the amount of heat energy, Ical, produced in each reaction using Eq. 1 from the Introduction. Convert Vwater to Mwater using a density value of 1.00 g/mL, and s = 4.18 J/(g•°C). Next, calculate the number of moles of NaNO3 (and NH4Cl) present in each reaction using Eq. 2. Finally, calculate the enthalpy change, AH, for each reaction in...