Hardy Weinberg assignment
4. Bobby pins, strangely enough like other living things, reproduce at a rapid rate when unobserved. Homozygous dominant bobby pin traits are metal while homozygous recessive bobby pins are plastic. Heterozygous bobby pins are a mix of plastic and metal. You find in your drawer 80 bobby pins, of which you’ve noted that 8 are plastic. Give the remining allele, genotypic, and phenotypic frequencies
Hardy Weinberg equations :
1 = p + q
1 = p^2 + 2pq + q^2
1)
Total number of beetles = 1000
Number of silver winged beetles = 64
Frequency of a genotype = Number of individuals with the genotype / Total population
Frequency of silver winged beetles (q^2) = 64/1000 = 0.064
q = 0.253
p = 1 - 0.253 = 0.747
Frequency of homozygous black wings (p^2 ) = 0.747 * 0.747 = 0.558
Frequency of heterozygous black wings (2pq) = 2 * 0.747 * 0.253 = 0.378
Frequency of homozygous recessive (silver wings) = q^2 = 0.253 * 0.253 = 0.064
0.558 + 0.378 + 0.064 = 1
2)
Total mice = 50
Frequency of dominant allele (p) = 25% = 0.25
Frequency of recessive allele (q) = 1 - 0.25 = 0.75
Frequency of homozygous dominant (p^2) = 0.25 * 0.25 = 0.0625
Frequency of heterozygous (2pq) = 2 * 0.25 *0.75 = 0.375
Frequency of homozygous recessive (q^2) = 0.75 *0.75 = 0.5625
0.0625+ 0.375 + 0.5625 = 1
3)
Total population = 52
Number of blue faced monkeys = 39
Number of pink faces = 52 - 39 = 13
Frequency of pink faces (q^2) = 13/52 = 0.25
Frequency of recessive allele (q) = 0.5
Frequency of dominant allele (p) = 1 - 0.5 = 0.5
Frequency of homozygous dominant (blue faces) = p^2 = 0.5 *0.5 = 0.25
Frequency of heterozygous (blue faces) = 2pq = 2 * 0.5 * 0.5 = 0.5
Frequency of homozygous recessive (pink faces) = q^2 = 0.5 *0.5 = 0.25
0.25 + 0.5 + 0.25 =1
4)
Total bobby pins = 8
Number of plastic bobby pins = 8
Frequency of plastic bobby pins (q^2) = 8/80 = 0.1
Frequency of recessive allele (q) = 0.32
Frequency of dominant allele (p) = 1 - 0.32 = 0.68
Frequency of homozygous dominant (metal) = p^2= 0.68 *0.68 = 0.46
Frequency of heterozygous (mix of metal and plastic) = 2pq = 2 *0.68 * 0.32 =0.44
Frequency of homozygous recessive (plastic) = q^2 = 0.32 *0.32 = 0.1
1 = 0.46 + 0.44 + 0.1
Hardy Weinberg assignment P + Q = 1 In which P represents frequency of dominant allele...
please click on the photo to see all of it The basic equations of Hardy-Weinberg Equilibrium p² + 2pq + q2 = 1 p+q=1 p= frequency of the dominant allele in the population 9 = frequency of the recessive allele in the population př= percentage of homozygous dominant individuals q* = percentage of homozygous recessive individuals 2pq - percentage of heterozygous individuals 1. You have sampled a population in which you know that the percentage of the homozygous recessive genotype...
Calculating expected genotypic frequencies and individuals in a population from allele frequencies: 3.1 In a population of peas, the frequency of the dominant allele for a purple flower is 0.77 and the frequency of the recessive allele for a white flower is 0.23. What would the genotypic frequencies be if the population is in equilibrium? _____ = Frequency of homozygous dominant individuals _____ = Frequency of heterozygous individuals _____ = Frequency of homozygous recessive individuals How many individuals would you...
2.3 Problem 3 The Hardy-Weinberg equation is useful for predicting the percent of a hu- man population that may be heterozygous carriers of recessive alleles for certain genetic diseases. Phenylketonuria (PKU) is a human metabolic dis- order that results in mental retardation if it is untreated in infancy. In the United States, one out of approximately 10.000 babies is born with the disor- der. Approximately what percent of the population are heterozygous carriers of the recessive PKU allele? If you...
Use the Hardy-Weinberg equations (p2 + 2pq + q2 = 1 and p + q = 1) to find the genotypes of the following hypothetical phenotypic information: a. Within a particular population, you observe that 450 individuals have freckles (dominant, F) and 550 do not have freckles (recessive, f). b. Homozygous dominant (frequency) ______(A)_________ c. Heterozygous (frequency) ______(B)_____________ d. Homozygous recessive (frequency) _______(C)____________
.1. The Hardy-Weinberg principle and its equations predict that frequencies of alleles and genotypes remain constant from generation to generation in populations that are not evolving. What five conditions does this prediction assume to be true about such a population? a._______ b._______ c._______ d._______ e._______ 2. Before beginning the activity, answer the following general Hardy-Weinberg problems for practice (assume that the population is at Hardy-Weinberg equilibrium).a. If the frequency of a recessive allele is 0.3, what is the frequency of the dominant...
Equations: p + q=1 p2 + 2(p)(q) + q2 1) In a population with Hardy-Weinberg equilibrium, the frequency of a dominant allele for a gene is 85% (0.85) while the frequency of the recessive allele for the same gene is 15% (0.15). 0.0005 0.013 0.675 0.723 0.255 0.50 0.023 2) proportion of individuals will be homozygous recessive? 0.0005 0.013 0.675 0.723 0.255 0.50 0.023 3) proportion of individuals will be homozygous dominant? 0.0005 0.723 0.013 0.675 0.255 0.50 0.023 4)...
In a hypothetical population which is in Hardy Weinberg equilibrium, the frequency for a recessive allele is 30%. What percentage of the population would be expected to show the dominant trait in the next generation? Humans who are born homozygous for the recessive sickle cell allele die of sickle cell anemia, while those who are heterozygous are resistant to malaria (see chapter 4 for more information on this balanced polymorphism). 4% of the population of the Congo are homozygous recessive for...
BIOL400 Hardy-Weinberg Questions If the frequency of the dominant purple allele is 0.7 and the frequency of the recessive white allele is 0.3 what percent of the population will be purple? Assuming Hardy-Weinberg Equilibrium: if the frequency of white flowers is 4%, what are the allele frequencies for the purple and white alleles. If the frequency of the round allele is 0.5 and wrinkled allele is 0.5. What percent will be wrinkled? If the frequency of the sickle cell allele...
In a population of Mendel's garden peas, the frequency of the dominant A (purple flower) allele is 80%. Letp represent the frequency of the A allele and q represent the frequency of the a allele. Assuming that the population is in Hardy-Weinberg equilibrium, what are the genotype frequencies? A. 16% AA, 40 % Aa, 44 % aa B. 80% AA, 10 % Aa, 10 % aa C. 50 % AA , 25 % As , 25 % aa * E....
2pq+q? 1 If the dominant allele frequency is 0.8, what percent of the population will be homozygous In the Hardy Weinberg equation, p recessive? Ο Ο Ο Ο Ο